Stærk udvikling i flere industriselskaber

På den svenske børs er der flere selskaber, som sælger dele til andre maskinproducenter og flere af dem har klaret sig godt. Addtech tester nu igen modstandsniveauet 330, som også blev testet i slutningen af februar.
I forbindelse med at coronavirusens udbrud bredte sig, så faldt Addtech-aktien fra 330 til 190, men siden er aktien steget og nu handles aktien i niveauet 320-330 og dermed er aktien steget over 60 pct. siden bunden.

På dagsniveauet etableredes købssignal i både Bollingerkanalen og i de glidende gennemsnit, idet det korte og lange glidende gennemsnit krydsede hinanden i begyndelsen af april og etablerede et ”Golden Cross”.

RSI tæt på 100.

På ugebasis er de glidende gennemsnit tæt på at etablere et ”Golden Cross” og Bollingerkanalen har etableret købssignal for 4 uger siden. Den stigende tendens trækker op i både MACD, Momentum og RSI på ugebasis. RSI har ramt niveauet 97 og dermed er aktien tæt på overkøbt.

Aktien tester det gamle modstandsniveau ved 320-330 herefter er der modstand i niveauet 395-400, mens der er støtte i niveauet er ved 300 og herefter i niveauet 280. Brug et tilbagefald til at samle op i aktien.


Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.


Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.