Er ALK-Abello ramt?

Bollingerkanalen med salgssignal.

ALK-Abello-aktien var over 2000 i begyndelsen af februar, men coronavirusen sendte aktien ned til niveauet 1240-1260 og i dag handles aktien i niveauet 1640.
På dagsniveauet er købssignalet udvisket, da Bollingerkanalen er gået i salg og de glidende gennemsnit har etableret et ”Death Cross”.

Bollingerkanalen med salgssignal.

På ugebasis er der salgssignal i både Bollingerkanalen og Parabolic og de glidende gennemsnit er blevet brudt oppefra og i april blev der etableret et ”Death Cross” på ugebasis.

Salgssignal i de glidende gennemsnit på ugebasis.

De tre indikationsmodeller fortsætter den stigende tendens. RSI er i 45 og MACD er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. Momentum på månedsniveauet har etableret en topformation, hvilket indikerer, at den langsigtede tendens ser lidt svag ud. Anbefaler derfor at man afventer regnskabet på onsdag, som kan fortælle os, om ALK er ramt af at patienter er blevet væk fra lægerne og nye behandlinger er startet op under den nuværende situation.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.