Det japanske indeks Nikkei tester modstandsniveauet 30.000 og det er nu 3. gang. Første gang var i februar 2021 og anden top var i september 2021 og nu bliver niveauet 30.000 testet som tredje gang.
Det japanske indeks har ellers bevæget sig vandret i niveauet 25.500-28.700 fra januar 2022 og frem til slutningen af april 2023, hvorefter aktien har været i en stigende tendens.
På dagsniveauet etablerede de glidende gennemsnit et Golden Cross i begyndelsen af april. Bollingerkanalen har ligeledes etableret et købssignal i midten af april på dagsniveauet.

På ugebasis har Bollingerkanalen været i køb siden månedsskiftet januar/februar. De glidende gennemsnit på 8 og 24 uger etablerede et Golden Cross i midten af marts.

Den positive udvikling i indekset trækker op i de tre indikationsmodeller på ugebasis. Momentum holder fast i den stigende tendens og det samme gør RSI. RSI har ramt 72. MACD er i en stigende tendens og er over middelværdien 0.

Bryder kursen igennem 30.000, så er næste modstandsniveau ved 33.000 og herefter i niveauet 36.000, mens der er støtte i niveauet 26.000 og herefter i niveauet 24.000.
Anbefaler køb af det japanske marked via en investeringsforening eller ETF. Ved brud af 30.000.