Ændring i den nordiske portefølje: Billerud tages ud af porteføljen. Aktien havde ellers taget et rebound efter testen af niveauet 92 i april, og der var etableret et nyt købssignal i Bollingerkanalen, men et analytikermøde har sendt aktien ned. Signalerne er skiftet fra køb til salg.

Momentum fortsætter den stigende tendens, mens RSI er faldet til niveauet 32. MACD bevæger sig vandret.
I stedet tager vi den finske aktie Wärtsilä ind i porteføljen. På dagsniveau har kursgrafen etableret et Golden Cross i begyndelsen af maj. I midten af april etablerede Bollingerkanalen et købssignal, som fortsat holder.

På ugebasis har Bollingerkanalen etableret et købssignal i midten af maj. De glidende gennemsnit etablerede et Golden Cross i sidste uge.

Den positive tendens i aktiekursen trækker de tre indikationsmodeller op på ugebasis. RSI er stigende og har ramt niveauet 57. Momentum brød ligeledes det glidende gennemsnit nedefra i maj og fortsætter den stigende tendens. MACD er også i en stigende tendens og ligger over middelværdien 0 på ugebasis.

Modstandsniveauet 20 er tidligere blevet testet flere gange – i juli, august, september og februar. Nu nærmer aktiekursen sig igen niveauet 20, og vi tager aktien med i porteføljen i forventning om et brud af modstandsniveauet.
Næste modstandsniveau forventes at være omkring 26. Der er støtte i niveauet 18 og derefter i niveauet 16,50. Vi anbefaler køb på det nuværende niveau.