Den positive tendens har også givet et løft til de danske aktier.
Rockwool har været i en faldende tendens siden juni, og det er blevet til 14 uger med en lavere lukkekurs ved ugens slutning end ved ugens start og det er ud af 19 uger.
De sidste par dage har aktien dog stabiliseret sig i niveauet omkring 800-850. Det har fået MACD- modellen til at etablere en bundformation på ugebasis og signalmodellen er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra.
Den samme positive tendens ses i Momentum og RSI på ugebasis. Signalmodellerne Bollinger og Parabolic er begge i salg på ugebasis. Det korte glidende gennemsnit er blevet brudt, mens det lange glidende gennemsnit ligger som en modstandslinie i niveauet 940. Afvent udviklingen og køb ved brud af niveauet 860.
Össur-aktien er steget kraftigt efter præsentation af regnskabet og er brudt over den øvre modstandslinie. Stigningen har trukket de tre modeller MACD, Momentum og RSI op på ugebasis. Stigningen betyder endvidere, at de to signalmodeller Bollinger og Parabolic er gået i køb på ugebasis. Anbefaler, at man afventer et tilbagefald i aktien. Men bør samle op i niveauet 15,5-16.


