Københavns Lufthavne og Carlsberg løb med dagens overskrifter. Lufthavne steg, fordi storaktionærerne (ATP og pensionskassen fra Canada) solgte deres aktiepost til en anden storaktionær, Den Danske Stat, til en væsentligt højere pris end den aktuelle børskurs. Kursen på børsen før meddelelsen var 3.690 kr., og mandag sluttede aktien i 5.880 kr. Staten har givet 6.850 kr. pr. aktie.
Carlsbergs russiske aktiver blev fjernet fra en liste over vestlige aktiver, der er sat under administration af den russiske stat. Med det nye dekret er det usikkert, hvilke muligheder dette kan give Carlsberg, hvis Baltika Breweries igen kommer under selskabets kontrol. Ifølge medierne steg aktien med 3,9 % mandag, og aktien ser interessant ud.
Tirsdag var der fortsat fokus på Carlsberg, hvor medierne skrev, at selskabet muligvis forhandler med investorer om at overtage Baltika Breweries. Det bliver spændende at se, hvad Carlsberg kan få for sine russiske bryggerier – en gevinst på et par hundrede millioner vil løfte aktien. Senere på dagen bekræftede Carlsberg, at man er i gang med et salg af Baltika Breweries. På ugebasis er der stadig salgssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen, mens de tre indikationsmodeller er faldet tilbage.
Boozt nedjusterede forventningerne til hele året og forventer nu en EBIT-margin på 5,2-5,4 pct mod tidligere 5,2-5,7 pct. Aktien steg med 1,8 pct. Der blev etableret købssignal i Bollingerkanalen for 5 dage siden, og kursgrafen dannede et “Golden Cross” tirsdag. De tre indikationsmodeller er alle i en stigende tendens. RSI har ramt 56, og Momentum er tæt på at bryde igennem det glidende gennemsnit nedefra. Nærmeste modstandsniveau er 80-82, derefter 90, mens der er støtte ved 66 og 60. Aktien ser interessant ud på dette niveau.
Onsdag var der fokus på GN Store Nord og Bavarian Nordic, som steg henholdsvis 4 pct og 3,1 pct. GN Store Nord bevæger sig sidelæns i intervallet 130-140, hvilket har stået på siden begyndelsen af oktober. Forinden var aktien i en faldende tendens efter toppen i maj/juni ved 220. På ugebasis er der fortsat salgssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen, selvom de tre indikationsmodeller viser en svag stigende tendens. RSI er på 35, og spekulative investorer samler op på det nuværende niveau.
Torsdag var der fokus på ChemoMetec, som steg 1,42 pct. Aktien holder fast i den stigende tendens med købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen på dags- og ugebasis. De tre indikationsmodeller viser positiv udvikling på ugebasis. RSI har nået 63, og Momentum bevæger sig vandret over det glidende gennemsnit. MACD er stigende og over middelværdien på 0. Nærmeste modstandsniveau er 550. Aktien er fortsat interessant og med i vores danske portefølje.
Matas fortsætter den stigende tendens og tester igen modstandsniveauet 130 som for to uger siden. Man skal tilbage til 2021 for at finde Matas på dette niveau og til 2014/15 for at finde en højere kurs. Momentum og RSI stiger på ugebasis, hvor RSI har nået 57. Aktien ser interessant ud på dette niveau. Bemærk, at jeg ejer aktier i selskabet.
Harboes Bryggeri offentliggør regnskab i næste uge. Teknisk toppede aktien i september ved 280 og handles nu i intervallet 170-190. På ugebasis er der salgssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen, og de tre indikationsmodeller viser en faldende tendens. RSI er under 35. Det bliver spændende at se, om “Har Bo”-reklamen haft effekt. Afvent regnskabet.
Danske regnskaber i den kommende uge: onsdag er det Agat Ejendomme, Flügger Group og Rias. Torsdag kommer Harboes Bryggeri og fredag slutter af med Brd. Klee.

C25-indekset holder fast i købssignalet på dagsniveauet i både Bollingerkanalen og kursgrafen. På ugebasis er der fortsat salgssignal i begge. De tre indikationsmodeller er fortsat i en faldende tendens, med RSI på 34 og MACD under middelværdien på 0. Nærmeste støtte er 1.800 og 1.750, mens modstanden ligger ved 1.950 og derefter 2.000. Vi afventer udviklingen.
Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 4,1 pct. mod C25-indekset, som har givet et afkast på 1,59 pct. På salgslisten Brdr A&O, cBrain, D/S Norden, Lundbeck og STG.

Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på -1,7 pct. mod OMX Nordic 40-indekset, som har givet et afkast på 6,2 pct. På salgslisten Billerud, Nibe, Nobia, Norva24. Har købt Alleima tilbage til porteføljen se analysen i det Trends.

Ny rekord i USA
De amerikanske indeks fortsætter den stigende tendens. Antallet af nytilmeldt ledige nåede 224.000, hvilket er højere end de forventede 215.000.
I denne uge præsenterer Broadcom, Costco Wholesale, Adobe, AutoZone, Ferguson Enterprises, Toll Brothers og Casey’s General Stores deres regnskaber.

S&P 500 er i køb i alle modeller både på dags- og ugeniveau. På ugebasis ligger det lange glidende gennemsnit over 24 uger på niveauet 5700 og fungerer som en støttelinje. To af de tre indikationsmodeller bevæger sig vandret. RSI ligger på niveauet 64, og Momentum er lige over det glidende gennemsnit. MACD er stigende og ligger over middelværdien 0 på ugebasis. Nærmeste modstandsniveau er ved 6500 efterfulgt af niveauet 6700, mens der er støtte i niveauet 5700.

Nasdaq Composite fastholder den stigende tendens, og der er købssignal i alle modeller, både på dags- og ugeniveau. De tre indikationsmodeller viser en stigende tendens på ugebasis. RSI ligger over 67, og MACD er over middelværdien 0 på ugebasis. Næste modstandsniveau er ved 20.000, og herefter omkring 22.000, mens støtte findes ved niveauerne 18.000 og 17.500.
Strategi: Anbefalingen er “hold” på de amerikanske indeks.
Uforandret bevægelse i Japan
Det japanske marked bevæger sig fortsat vandret i niveauet 38.000-40.000. På dagsniveau er der etableret et købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen. På ugebasis er der ligeledes købssignal i Bollingerkanalen, og de glidende gennemsnit ligger fortsat side om side.
Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har ramt 53. Momentum er stigende og ligger over det glidende gennemsnit.

Nærmeste modstandsniveau er fortsat 40.000 og derefter 41.000, mens der er støtte ved 36.000 og efterfølgende 34.000.
Strategi: Hold på japanske aktier via ETF’er eller investeringsforeninger.
Nasdaq India har nu købssignal i alle modeller på dagsniveauet, mens der fortsat er salgssignal i modellerne på ugebasis. Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har ramt 43 og er svagt stigende, mens Momentum er fortsat i en faldende tendens.

Nærmeste modstandsniveau er 3.000 og derefter 3.100, mens støtte findes ved 2.750 og derefter 2.600.
Strategi: Fasthold reduktion i indiske aktier.
Nasdaq China viser blandede signaler på dagsniveau. Bollingerkanalen er i køb, mens de glidende gennemsnit endnu ikke har etableret et nyt købssignal, da det lange glidende gennemsnit ligger i niveauet 1.000 som modstandslinje.

På ugebasis er der salgssignal i Bollingerkanalen, mens kursgrafen viser købssignal. Der er en faldende tendens i RSI, Momentum og MACD. RSI er under 60, mens MACD fortsat ligger over middelværdien 0.
Nærmeste støtteniveau er fortsat 950 og derefter 900, mens modstandsniveauerne er 1.150 og derefter 1.200.
Strategi: Fasthold reduktion i kinesiske aktier via ETF’er eller investeringsforeninger.
OMX Stockholm 30 har købssignal i Bollingerkanalen på dagsniveau, og de glidende gennemsnit på 8 og 24 dage er tæt på at etablere et Golden Cross.
På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen. De glidende gennemsnit ligger side om side. De tre indikationsmodeller har etableret en bundformation og er begyndt at stige. RSI har ramt 50, og MACD er fortsat under middelværdien 0.

Nærmeste modstandsniveau er 2.650 og derefter 2.700, mens støtte findes ved 2.400 og derefter 2.350.
Strategi: Afvent udviklingen i svenske aktier.
Alleima stiger igen og tester nu modstandsniveauet 78-79. Stigningen har etableret et købssignal i kursgrafen og Bollingerkanalen på dagsniveau. Kursgrafen etablerede et Golden Cross i begyndelsen af november, og Bollingerkanalen gav købssignal for 9 dage siden.

På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen, og de glidende gennemsnit på 8 og 24 uger er tæt på at etablere et Golden Cross. Der er en svagt stigende tendens i de tre indikationsmodeller. RSI har ramt 53. Momentum er stigende og over det glidende gennemsnit, og MACD er ligeledes stigende og over middelværdien 0.
Hvis modstandsniveauet bliver brudt, er næste modstand 85 og derefter 95, mens der er støtte ved 70 og derefter 64.
Strategi: Vi tager aktien med i den nordiske portefølje.
DAX har etableret købssignaler i alle modeller på både dags- og ugeniveauet. Torsdag brød indekset over 20.000. Det tyske marked har givet et afkast på mere end 20 % år til dato.
Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er over 65, og Momentum er på vej til at bryde igennem det glidende gennemsnit nedefra.

Nærmeste modstandsniveau på 20.000 er blevet brudt, og næste modstandsniveau er 21.000, mens støtte findes ved 18.000 og derefter 17.000.
Strategi: Hold på tyske aktier.
Teknisk kommentar til to aktier
I denne uge ser vi nærmere på Embla og Pandora, to aktier, der har klaret sig godt i 2024. Embla er år-til-dato steget 32 pct, og Pandora er steget 25,3 pct.
Embla, som ofte betegnes som “Islands Novo Nordisk”, fastholder den stigende tendens og forventer en positiv udvikling i de kommende år. Aktien ser interessant ud, så vi tager den med i porteføljen.
På dagsniveau er der købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen. Kursgrafen etablerede et købssignal i september, mens Bollingerkanalen har etableret et nyt købssignal for tre dage siden.

På ugebasis er der ligeledes købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen. Kursgrafen etablerede et Golden Cross i august, og Bollingerkanalen gik i køb i slutningen af juni.
Der er en stigende tendens i alle tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har nået 83, Momentum er stigende, og MACD ligger over middelværdien 0 på ugebasis.
Nærmeste modstandsniveau er 40, og derefter i niveauet 50, mens der er støtte i niveauet 32 og herefter i niveauet 28. Vi køber aktien til porteføljen fra mandag.
Pandora nærmer sig modstandsniveauet 1.200, men torsdagens meddelelse fra Signet Jewelers om et svagere salg fik aktien til at falde med 1,09 pct.
Overordnet set har aktiekursen bevæget sig sidelæns i niveauet 1.000-1.200 siden begyndelsen af februar.

Teknisk er der købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen på dagsniveauet. På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen, mens kursgrafen endnu ikke har etableret et Golden Cross.
De tre indikationsmodeller på ugebasis, RSI, Momentum og MACD, har alle etableret en bundformation og er begyndt at stige. RSI ligger på 48.
Afvent udviklingen, indtil modstandsniveauet 1.200 er blevet brudt. Nærmeste støtteniveau er ved 1.000 og derefter i niveauet 900. Aktien er på kandidatbænken.
Rebound i guldet
Guldet har genfundet den stigende tendens og kursen nærmer sig igen 2650. På dagsniveau er der divergens mellem Bollingerkanalen og kursgrafen: Bollingerkanalen viser købssignal, mens kursgrafen fortsat holder fast i et salgssignal. På ugebasis er situationen omvendt: Kursgrafen viser købssignal, mens Bollingerkanalen indikerer salg. Der er dermed divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. Vi anbefaler et spekulativt køb.

SEK/DKK: Kursen er stigende, men har endnu ikke brudt modstandsniveauet 65. Alle modeller viser fortsat salgssignal på ugebasis.
Metalmarkedet: Der er en svagt opadgående tendens i kobber, zink og aluminium, mens nikkel bevæger sig sidelæns.
Landbrugsmarkedet: Kakao, palmeolie, gummi og havre er steget i løbet af ugen, mens sukker og bomuld har oplevet prisfald.
Brent-olie: OPEC+ meddelte torsdag, at de ikke vil øge olieproduktionen før april. Dette har ført til en mindre stigning i oliepriserne. Olieprisen bevæger sig dog fortsat sidelæns i niveauet 72-74. Bollingerkanalen viser købssignal på ugebasis, mens kursgrafen stadig signalerer salg. De tre indikationsmodeller på ugebasis viser en stigende tendens.

Vi fastholder vores investering i Vår Energi på grund af den stigende gaspris i Europa. Et alternativ kunne være Bluenord, som er børsnoteret i Norge. Selskabets output er dog meget svingende (hvis man kan stole på Energinet.dk), hvilket gør, at jeg ikke tør investere i aktien.