Uddrag fra Trends fra den 8/5.
Ugens nordiske aktie
Bliver det et godt ferieår for KABE Group? Med de stigende benzinpriser bliver de lange bilture til Sydeuropa dyre, og priserne på flybilletter kan også skræmme glade rejsende væk. Måske bliver det derfor campingferie i nærområdet.
KABE Group er producent og forhandler af campingvogne, autocampere og andre mobile enheder samt campingtilbehør. Produkterne tilbydes på det europæiske marked. Derudover har virksomheden udviklet patenterede gulvvarmesystemer og ventilationssystemer.
Teknisk har aktien etableret en bundformation i marts, hvor aktien blev handlet i niveauet 168-172 mod den nuværende kurs i niveauet 179,50-182,50.
På dagsniveau er der etableret et købssignal i Bollingerkanalen, og de glidende gennemsnit på 8 og 24 dage ligger side om side.

På ugebasis har Bollingerkanalen etableret et nyt købssignal. I kursgrafen er det korte glidende gennemsnit på 8 uger blevet brudt af den stigende tendens i aktiekursen, mens det lange glidende gennemsnit på 24 uger ligger som en modstandslinje.
Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er over 30. Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. MACD er ligeledes i en stigende tendens, men er ikke over middelværdien 0 på ugebasis.
Nærmeste modstandsniveau er ved 200 og herefter i niveauet 240, mens der er støtte i niveauet 175 og herefter i niveauet 165. Aktien er på kandidatbænken.
Stærk start for den nordiske portefølje
I Trends har vi to porteføljer: én, der dækker danske aktier, og én, der dækker nordiske aktier.
Den nordiske portefølje i Trends har år til dato givet et afkast på 20,7 pct. mod OMX Nordic 40’s 4,9 pct.
