Robert Storm P

BørsUdsigten: Uansvarlighed og Inkompetence!! Yderligere Optur?

 

C20 indekset lukkede, tirsdag, med et fald på 0,1 pct. (1,21 point) i indeks 939,80.

De europæiske aktiemarkeder lukkede med stigninger på mellem 0,6 pct. og 0,9 pct. for de tre toneangivne europæiske aktieindeks (DAX30, FTSE100 og CAC40), som BørsUdsigten har valgt at følge.

Wall Street lukkede med stigninger på mellem 0,1 pct. og 0,3 pct. for vores 3 toneangivne indeks.

De asiatiske aktiemarkeder noteres uensartet nu til morgen, onsdag.

De toneangivne europæiske aktieindeks, ses åbne med fald på mellem 0,1 pct. og 0,3 pct. når vi lægger morgenens handler med indeksfutures til grund.

De amerikanske futures ses åbne med fald på mellem 0,0 pct. og 0,1 pct., såfremt Wall Street åbnede nu.

 

 

C20: Vurdering og Strategi

Ser BørsUdsigten på dagschartet for C20 (940), ligner det en midlertidig bundformation i form af en lille ”kop”.

Timing af køb/salg på dagsniveauet, sker på baggrund af BørsUdsigten’s spekulative vurdering.

Tertiært / spekulativt (kort sigt) har BørsUdsigten købt en spekulativ position i 927 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 933 niveauet. Strategi: Køb.

Sekundært (mellemlang sigt) har BørsUdsigten hjemtaget gevinst i 992,5 niveauet (købt 908 niveauet). Der genkøbes ved brud af 961 niveauet. Strategi: Sælg.

Primært har BørsUdsigten solgt en lang position i 962 niveauet. Der genkøbes ved brud af 961 niveauet nedefra. Strategi: Sælg.

De korte momentumindikatorer trækker op og indikerer yderligere stigninger.

Signalmodellerne ligger i sælg, bortset fra et pænt købesignal i MacD, som BørsUdsigten vælger at følge.

24C20CH

C20: Dagschart

Strategierne bruges til timing, risikostyring, og balancering af risikoen / muligheden i din aktiebeholdning, eller sagt på en anden måde, hvor mange aktier skal jeg ligge med i relation til den aktuelle markedsrisiko/potentiale.

 

Dagens C20 Udsigt

BørsUdsigten vurderer, at de danske aktier ved C20 indekset, vil åbne lidt højere nu til morgen, onsdag.

Der offentliggøres halvårs-/kvartalsregnskaber fra Lundbeck, Veloxis, Jeudan, Royal Unibrew, Gabriel; Bording, Migatronic, Vestjysk Bank, og Spar Nord.

 

 

Uansvarlighed og inkompetence!!

Embedsmænd og ansatte i DSB og SKAT har tilsammen sat mere end en Metro til af skatteydernes penge (dine og mine).

SKAT har opgjort udbyttesvindelen til 12,3 mia. DKK. Det er mere end 3 mia. mere end sidst hvor vi lå på 9,2 mia. DKK

DSB har haft 16 år til at rette op på IC2 og IC4 fadæsen, og nu skal man have tillid til at de samme ”embedsmænd” skal vise professionalisme og godt købmandskab.

I regnskabet for Storbælt kan man se at DSB slipper væsentlig billigere (betaler mindre), og at det er bilisterne der betaler for den lavere DSB takst!

Hvornår slipper bilisterne billigere??
SKAT

Utroligt af Skat lod sig svindle!

Der må være tale et gummistempel og dyb inkompetence, samt en uansvarlig ledelse vurderer BørsUdsigten.

BørsUdsigten hæfter sig ved, at der er blevet givet udbytterefusion i selskaber, der aldrig har udbetalt udbytte.

Hvis ledelsen har haft kendskab til, hvad der foregik og nogle i afdelingen har gjort opmærksom på det, har det været lettere at fyre en mand end at løse problemet

Hvorfor har det ikke konsekvenser for embedsmændene?

Hvordan kan vi sikre os at det ikke sker igen?

Det er de samme politikere, der igen vælger Ansaldo Breda til at levere de nye F35 kampfly.

En anden ting er at svindlerne aldrig bliver stillet til ansvar, og at en dom er ligegyldig, når man bor i Dubai.

Jurisdiktion Danmark er minimal og ligegyldigt, hvis man ikke har tænkt sig at komme til Danmark.

I princippet er der lige ret for loven – men i en global verden er det IKKE tilfældet når det kommer til realiteter.

De ansvarlige i DSB og Skat må efterfølgende nok erkende og om nogle år sande Robert Storm P’s ord (citat):

– Det var en ubehagelig tid; men den havde dog en stor fordel – at man som embedsmand kunne fralægge sig ethvert ansvar!

 

 

Wall Street

Wall Street lukkede højere i går, tirsdag.

Der er snart ikke flere undskyldninger for Fed, til IKKE at hæve renten!

Salget af nye huse steg i juli med 12,4 pct. til 654K mod 592K i juni. Stigninger i hussalget er sammen med bilsalget de bedste målinger for forbrugertillid og udvikling i BNP.

Der offentliggøres tal for salget af boliger samt FHFA’s prisindeks for udviklingen i priserne. Dette kan sætte yderligere skub i den økonomiske vækst.

Dow Jones lukkede tirsdag med en stigning på 0,1 pct. (17,88 point) i indeks 18.547,30.

S&P500 lukkede med en stigning på 0,2 pct. (4,26 point) i 2.186,90.

Nasdaq Composite lukkede med en stigning på 0,3 pct. (15,48 point) i 5.260,08.

 

 

S&P500: Vurdering og Strategi

Ser BørsUdsigten på dagschartet for S&P500 (2.187), kan kun gentage sig selv fra de seneste to dag:

S&P500 (2.184), fortsætter den sidelæns konsolidering.

Momentum er helt gået ud af de amerikanske aktier. Der kan være tale om stilhed før storm.

Udbrud fra konsolideringen (bull flag) skal følges!

Toplinien ligger i 2.192 niveauet, og bundlinien i 2.175 niveauet / 2.155 niveauet.

BørsUdsigten vurderer, af der er tale om et Bull Flag, og brud af 2.192 niveauet vil bekræfte formationen i.e. så længe formationen ikke er bekræftet kan det gå begge veje, og brud af bundlinierne skal også respekteres / følges!

At udbruddet endnu ikke har vundet momentum, er ikke normalt – men den ekstremt lange konsolidering med et handelsinterval på godt 1,5 pct. er historisk langt og går ind i sin 6 uge!

BørsUdsigten venter endnu på at konsolideringen / udbruddet skal vinde momentum – som vi plejer van!

Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten genkøbt en lang position i 2.181 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 2.187 niveauet. Der åbnes en spekulativ shortposition ved brud af 2.175 niveauet. Strategi: Køb.

Sekundært har BørsUdsigten genkøbt en lang position i 2.040 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 2.155 niveauet. Strategi: Køb.

Primært har BørsUdsigten genkøbt en lang position ved bruddet af 2.016 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 2.050. Strategi: Køb.

De korte momentumindikatorer ligger neutralt o konsoliderer sig sidelæns.

Signalmodellerne ligger i køb, bortset fra et lille salgssignal i MacD – der overses i første omgang.

24SPCH

S&P500: Dagschart

 

 

Renten

Renten på den amerikanske 10 årige statsobligation noteres uforandret i 1,55 pct. Den toårige rente noteres op med 0,02 pct. i 0,76 pct., og den 30 årige rente ned med 0,01 pct. i 2,23 pct.

Gentagelse:

Rentefokus vil være på centralbankchef Janet Yellen’s tale ved centralbankchefernes mode i Jackson Hole (Wyoming). Det vil fortsat være anybody’s guess – hvornår den næste rentestigning kommer. Talen finder sted på fredag den 26. august kl. 16:00 dansk tid.

Renten på den tyske 10 årige Bund noteres ned med 0,06 pct. i minus 0,10 pct. Den 2 årige noteres ned med 0,02 pct. i minus 0,64 pct., og den 30 årige falder med 0,06 pct. til 0,40 pct.

 

 

Valuta

USD noteres kl. 07:10 i 6,59 (6,567) for 1 USD. EUR/USD noteres i 1,13 (1,134) for 1 EUR. USD/JPY noteres i 100,4 (100,2). EUR/JPY noteres i 113,4 (113,5). EUR/DKK noteres til morgen i 7,443 (7,443).

En faldende USD indikerer forventning om en uændret rente ved Fed’s møde i september, hvorimod en stigende rente indikerer, at handlerne forventer en stigning i renten.

 

USD/DKK Teknisk

Ser BørsUdsigten på dagschartet for valutakrydset USD/DKK (6,59), er der tale om en opbremsning / konsolidering i form af en omvendt kile, der lægger pres på toplinien. Tertiært ligger toplinien i 6,60 niveauet, og bundlinien i 6,55 niveauet.

Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten genkøbt en position i 6,575 niveauet. Der er åbnet en spekulativ shortposition ved bruddet af 6,62 niveauet. Der genkøbes / lukkes short ved brud af 6,65 niveauet nedefra. Strategi: Køb.

Sekundært har BørsUdsigten fået udløst stop loss i 6,73 niveauet. Der genkøbes ved brud af 6,62 niveauet. Der er åbnet en shortposition ved bruddet af 6,62 niveauet. Der lukkes short ved brud af 6,62 niveauet nedefra. Strategi: Sælg.

De korte momentumindikatorer er vendt og trække ned mod oversolgte vendeniveauer.

Signalmodellerne ligger i rent sælg.

24USDDKK

USD/DKK: Dagschart

 

 

Guld: Vurdering og Strategi

Guldprisen noteres til morgen i 1.337 (1.339) USD pr troy ounce (31.1035 g)

Ser BørsUdsigten på dagschartet for guld er der tale om en konsolidering i form af en kileformation med en toplinie i 1.351 niveauet, og en bundlinie, der 1.335 niveauet (testes p.t.)

Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten solgt / udløst stop loss i 1.345 niveauet. Der åbnes en spekulativ shortposition ved brud af 1.333 niveauet. Strategi: Sælg.

Sekundært har BørsUdsigten købt en lang position i 1.215 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 1.335 niveauet. Strategi: Køb.

De korte momentumindikatorer konsoliderer sig sidelæns på nogenlunde neutrale niveauer.

Signalmodellerne ligger uensartet, hvilket er helt normalt

24GULDCH

Guld: Dagschart

 

Olie: Vurdering og Strategi

Olieprisen noteres højere nu til morgen, onsdag.

WTI, er senest noteret i 47,48 (46,82) USD pr. tønde. UK Brent kvaliteten noteres i 49,39 (48,69) USD pr. tønde.

Ser BørsUdsigten på dagschartet for UK Brent kvaliteten (49,4) tester vi for øjeblikket den faldende tertiære trendlinie i 49,5 niveauet.

Chartformationen ligner en kopformation, og brud af den faldende toplinie er første købesignal / positiv fortsættelse brud af 51 niveauet er en bekræftet fortsættelse.

BørsUdsigten har spekulativt / tertiært hjemtaget gevinst i 50,5 niveauet (købt i 45 niveauet). Der er åbnet en spekulativ short ved bruddet af 50 niveauet. Der genkøbes og lukkes short ved brud af 49,50 niveauet. Strategi: Sælg.

Sekundært har BørsUdsigten genkøbt en lang position i 44 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 46,5 niveauet. Åbning af short ved brud af 42 niveauet. Strategi: Køb.

De korte momentumindikatorer er vendt i oversolgte niveauer, hvilket indikerer en lidt længere konsolidering.

Signalmodellerne ligger i rent køb

 

24OILCH

UK Brent: Dagschart

 

Asien

De asiatiske aktiemarkeder noteres uensartet til morgen, onsdag.

Nikkei225 stiger med 0,6 pct. (101 point) i indeks 16.598. Hang Seng falder med 0,8 pct. (181 point) i indeks 22.818. Kina’s CSI300 indeks falder med 0,2 pct. (5 point) til 3.373. Sydkoreas Kospi falder med 0,3 pct. (7 point) i indeks 2.043. Australien ASX200 stiger med 0,1 pct. (5 point) i 5.559.

Alle noteringer en rigtig god time tid før luk, så der er IKKE tale om lukkenoteringer.

 

Analyse & Graf: Vikingen

Allan Thestrup – BørsUdsigten
allan@borsudsigten.dk

Tlf. 2258 0126 mellem 10.00 og 11.00 – i dag, torsdag.

 

 

Vigtigt! (gentagelse igen – igen – igen – igen)

Få Styr på Markedsrisikoen?

BørsUdsigten er et risikostyringsværktøj, der registrerer markedets bevægelser, og kommer med vurderinger og strategier til eksponeringen i aktiemarkedet.

Markedsudviklingen udgør ca. 80 pct. af en akties værdi, og resten af individuelle faktorer.

Derfor er det vigtigt at forholde sig til markedsrisikoen, når man handler.

Det er her BørsUdsigten kommer ind i billedet!

Ovennævnte vurderinger og strategier benyttes til at vægte eksponeringen af ens aktiebeholdning i relation til trenden på aktiemarkedet.

Du kan også bruge BørsUdsigten’s strategier alene ved, at handle på købs- og salgssignaler, og vægte antallet af købte og solgte aktier efter ens egen investeringshorisont.

BørsUdsigten har valg en basisportefølje (primær), en mellemlang (sekundær) og en kort spekulativ indgang (tertiær). Dette for på en enkel måde at minimere risikoen, og kun have aktier / positioner, når investorerne ser positivt på markedet.

Med BørsUdsigten’s strategi undgår man at købe for sent og sælge for tidligt!

Det er naturligvis op til den enkelte investor at vægte ovennævnte til ens risikoprofil.

Når BørsUdsigten skriver, at der skal åbnes en short er det et tilvalg, hvor man hos mange internetmæglere kan ”låne” aktier og spekulere i kursfald – eller man kan benytte ETF (Exchange Tradede Funds) – ofte gearede – til at afdække risiko og spekulere i kursfald. Vær opmærksom på skatteforhold.

BørsUdsigten tager ikke hensyn til eller forholder os til skatteforhold i vores vurderinger! Det er op til læserne selv.

Short (Baisse) bruges for at optimere kursudsvingene i porteføljen. På grund af risikoen ved shortpositioner bruges de mest i den spekulative del af porteføljen.

Allan Thestrup

Skrevet af Allan Thestrup

Allan leverer en analyse hver morgen, med fokus på markedernes udvikling og signaler.