Nyt signal i en stille aktie

Den danske børs har en række oversete aktier. Der er specielt i Midcap- og Smallcap-segmentet, at der er mange som går under radaren. Flere har dog klaret sig godt igennem coronakrisen bl. a. Flügger, der har oplevet et større salg og samtidig har man fortaget en række opkøb de sidste par år i blandt andet Polen, Sverige og Kina.

Dobbelt bund på ugebasis.

Et andet er Gabriel Holding, der etablerede en dobbelt bund med støtte i marts og maj. Aktien toppede i juni i niveauet 850 og faldt siden tilbage til niveauet 550 i november. De sidste 4 uger er aktien steget fra 550 til 750, hvorefter aktien har sat sig til niveauet 675.

Der er fortsat købssignal i Bollingerkanalen på ugebasis og de glidende gennemsnit er blevet brudt nedefra, hvilket giver et positivt billede af situationen i aktien. RSI er over 49 og MACD er over 0. Momentum er i en stigende tendens på månedsbasis. Nærmeste modstandsniveau er 850 og herefter 900, mens der er støtte i niveauet 650 og herefter i niveauet 550.

Nyt købssignal.

Aktien er på kandidatbænken.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.