Uddrag fra Trends den 4/12
Kommer der et julerally i de kommende dage? Tendensen er positiv i de fleste markeder.
Mandag var der fokus på A.P. Møller – Mærsk, som steg 2,6 pct., og det var uden nyheder fra selskabet. Aktien holder fast i den stigende tendens, men har endnu ikke haft Momentum til at bryde igennem modstandsniveauet 14.000. Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. RSI har ramt 56. Aktien ser interessant ud på det nuværende niveau. Jeg ejer aktier i selskabet (Mærsk B).
Blandt Mid Cap-aktierne var der igen fokus på bankerne. Det var Djurslands Bank, som var i førersædet med en stigning på 5,6 pct. Men også NNIT havde en mindre stigning på 2 pct.
Tirsdag var der fokus på Vestas, som øger antallet af ansatte på deres netop overtagne polske vingefabrik. Vestas har været i en stigende tendens siden bunden i april, hvor aktien var en tur i kursniveauet 80-90, og i dag handles den i niveauet 150. Der er købssignal på både dags- og ugeniveau i kursgrafen og Bollingerkanalen.
Der er ligeledes en stigende tendens i både Momentum, RSI og MACD på ugebasis. RSI har passeret 65. Aktien ser interessant ud på det nuværende niveau, og jeg ejer selv aktier i Vestas.
Lundbeck skal præsentere data for epilepsimidlet Bexicaserin på konferencen American Epilepsy Society Congress i Atlanta fra 5.-9. december. Det drejer sig om data fra fase 1b/2a Pacific-studiet.
Teknisk handles aktien vandret i niveauet 44-48. Der er salgssignal i Bollingerkanalen på ugebasis, mens kursgrafen er i køb.
Der er en faldende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er under 66. Vi holder fast i aktien i vores danske Trends-portefølje, og jeg ejer også selv aktier i selskabet.
ISS faldt over 7,7 pct., da selskabet muligvis er involveret i katastrofen i Hongkong. Faldet betyder, at der er etableret salgssignal i Bollingerkanalen på dagsniveau. RSI er under 60. Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit oppefra. Afvent udviklingen.
Onsdag tog ISS revanche og steg 3,5 pct., men stigningen betyder, at kursen holder sig over det lange glidende gennemsnit på 24 uger.
Derudover var der fokus på D/S Norden og Torm, der begge steg hhv. 2,7 pct. og 2,9 pct. Begge aktier er i en svagt stigende tendens, men der er forskelle på deres indikationsmodeller på ugebasis. D/S Nordens Momentum og RSI er i en stigende tendens, mens Torms modeller er i en faldende tendens. D/S Norden fastholdes i vores Trends-portefølje, mens Torm er med i min Millionærklub-portefølje. Jeg ejer selv aktier i begge selskaber.
I de mellemstore selskaber var der fokus på MT Højgaard Holding, Boozt og Trifork Group. Vores porteføljeaktie Boozt kunne berette om et godt salg i dagene omkring Black Friday. Aktien ligger i en stigende trendkanal, og det har den gjort siden midten af juli. Bollingerkanalen gik i køb i slutningen af juli. Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis.
Nærmeste modstandsniveau er ved 85-90, og der er støtte i niveauet 67. Aktien har siden optagelsen i porteføljen givet et afkast på mere end 15 pct. mod markedets 3 pct. i samme periode. Vi fastholder aktien i porteføljen.
Torsdag var dagens mest stigende aktier DFDS, Novonesis og Embla Medical. Novonesis var også at finde blandt de mest stigende aktier. Aktien har bevæget sig sidelæns siden september i niveauet 380-420. Der er blandede signaler på ugebasis. Bollingerkanalen er i salg, mens kursgrafen ligeledes er i salg. Afvent udviklingen.
I næste uge kommer der regnskab fra Rias, Flügger og Agat Ejendom om onsdagen. Fra Sverige kommer der regnskab fra Sectra og Svolder torsdag.

C25-indekset har fået etableret købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen på dagsniveau. På ugebasis er kursgrafen ligeledes gået i køb i denne uge. Bollingerkanalen holder fast i købssignalet, der blev etableret ved månedsskiftet september/oktober.
De tre indikationsmodeller er i en stigende tendens på ugebasis. RSI er gået fra 55 til 67. Momentum og MACD stiger begge, og MACD er over middelværdien 0.
Nærmeste modstandsniveauer er 1.800 og 1.900, mens nærmeste støtteniveauer er 1.650 og 1.600.
Strategi: Køb danske aktier.
Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 18,4 pct. mod C25-indeksets afkast på -0,6 pct.
Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på 21,8 pct. mod OMX Nordic 40-indeksets afkast på -2,44 pct.