Kan Europa følge med?

Uddrag fra Trends den 24/10.

Kan de europæiske aktiemarkeder følge med? De seneste par måneder er billedet blevet lidt mere broget. Tyskland er gået i stå, mens der fortsat er vækst i Belgien, Spanien og ikke mindst i Portugal.

Mandag var der fokus på Novo Nordisk og Zealand Pharma efter en uge, hvor Trump var ude efter Novo Nordisk. Novos supersælgere Ozempic og Wegovy blev dog allerede sidste år udtaget til prisforhandlinger med effekt fra 2027 gennem den amerikanske Medicare-ordning, og resultaterne fra de forhandlinger er på trapperne.

Fredag kom det desuden frem, at Novo har fået godkendt sin pille Rybelsus til behandling af hjerte-kar-hændelser i USA. Teknisk handles aktien vandret i niveauet 350-400. Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er steget fra 38 til 44, og Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. Aktien er på kandidatbænken.

Tirsdag var der fokus på Embla Medical, som var ude med regnskab, der viste vækst i både omsætning og resultat før skat. Aktien handles vandret i niveauet 30-36. På ugebasis har Bollingerkanalen etableret købssignal for seks uger siden. Det lange glidende gennemsnit ligger lige over det korte glidende gennemsnit på ugebasis, hvilket indikerer, at man bør afvente udviklingen.

Blandt de mindre selskaber var der fokus på flere finansielle virksomheder, bl.a. Føroya Banki, Djurslands Bank samt Sparekassen Sjælland-Fyn. Sidstnævnte er år til dato steget 32,9 pct. Siden august er aktien blevet handlet vandret i niveauet 330-350. Der er etableret et salgssignal i Bollingerkanalen på ugebasis. Der er en faldende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er fortsat over 55, men Momentum er faldende. Afvent udviklingen.

Onsdag var der fokus på bl.a. Coloplast og Vestas. Vestas faldt 2,9 pct., efter at deres amerikanske konkurrent GE Vernova nedjusterede forventningerne til sin vindmølledivision. Teknisk holder Vestas fast i den stigende tendens, men hvis støtteniveauet 118-120 bliver brudt, ser det lidt svært ud for aktien. Der er en faldende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er under 50, og Momentum har været faldende siden midten af juli.

Torsdag var DSV ude med kvartalsregnskab, hvor de som ventet nedjusterede forventningerne. Markedsdeltagerne har længe været usikre på, hvor godt det går, så aktien er faldet 13,2 pct. fra toppen i juni til torsdagens kurs. Der er salgssignal i de samme modeller på ugebasis. Afvent udviklingen.

Blandt de mindre papirer var der fart på Fast Ejendom Danmark og Glunz & Jensen Holding. I Fast Ejendom Danmark vil man forsøge at sælge ejendomsporteføljen for at få værdierne frem i lyset. Det lyder dog mere som en afvikling af selskabet – medmindre børsskallen kan bruges til noget andet.

Udfordringen for de danske ejendomsselskaber er, at de er meget små, og der er for få af dem. Danske investorer har derfor aldrig rigtigt forstået konceptet. Den indre værdi for Fast Ejendom Danmark er 278,32 mod børskursen på 204. Det kan måske give et løft til flere ejendomsselskaber.

Der kommer regnskaber fra Dantax tirsdag. Onsdag gælder det Brdr. A&O Johansen, Alm. Brand og Jyske Bank. Torsdag kommer regnskaber fra Carlsberg, D/S Norden, Netcompany, Nordfyns Bank, Skjern Bank og Tivoli. Fredag er det Danske Bank og Trifork.

C25-indekset holder fast i købssignalerne på dagsniveauet i både kursgrafen og Bollingerkanalen. På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen, og det har stået på i fire uger. Det lange glidende gennemsnit ligger lige over det korte glidende gennemsnit i kursgrafen, hvilket indikerer, at man bør afvente udviklingen.

Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. Momentum er stigende, da modellen brød igennem det glidende gennemsnit nedefra i september. RSI er kommet op i niveauet 47.

Nærmeste modstandsniveau er ved 1.800 og derefter 1.900. Nærmeste støtteniveauer er 1.650 og derefter 1.600.
Strategi: Hold på danske aktier.

 

Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 21,2 pct. mod C25-indeksets afkast på -4,2 pct.

Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på 27,8 pct. mod OMX Nordic 40-indekset, som har givet et afkast på -4,2 pct.


Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.


Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.

Udgivet
Kategoriseret som Trends mini

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.