Regnskabssæsonen står for døren

Pandora udsendte søndag en opjustering af forventningerne for 2023, hvilket fik aktien til at stige med 3,49 pct. Aktien ligger i en stigende trendkanal og det har stået på siden september 2022, hvor aktien blev handlet i kurs 400 og nu handles aktien i 979,80. Stigningen har trukket RSI op i 87. Gammel top var i niveauet 1000 og det var tilbage i 2016. Det bliver interessant at se, om det bliver brudt i den kommende tid.

Til gengæld var der store fald til rederi-aktierne, da rygter i markedet sagde, at der var indgået aftale med Houthi-bevægelsen, som Mærsk dog afviste.

Matas opjusterede forventningerne til omsætningen for både Matas og nytilkøbte KICKS fra Sverige, mens forventningen til EBITDA-margin fortsat er 15 pct. Det er øget julesalg og en stigning i valutakurserne som trækker omsætningen.
Teknisk ligger aktiekursen i en stigende tendens og det har stået på siden efteråret 2022, hvor aktien etablerede en dobbelt bund i niveauet 66-68. I februar etablerer de glidende gennemsnit et Golden Cross i 2023. Bollingerkanalen har etableret et nyt købssignal i midten af Bollingerkanalen. RSI er over 90. Nærmeste modstandsniveau er ved 130 som blev testet i 2021. Afvent udviklingen. Jeg ejer selv aktien.

Tirsdag var dagens mest stigende aktie Zealand Pharma som sluttede med et plus på 4,56 pct. Zealand Pharma meddelte mandag aften, at man havde udvidet aktiekapitalen med en privat placement til en kurs på 386,45 mod mandagens lukkekurs på 390,40. Teknisk er aktien i en stigende tendens og det har stået på siden juni 2022, hvor aktien var i kurs 100 mod tirsdagens lukkekurs på 408. RSI har ramt 80 og Momentum er stigende. Nærmeste modstandsniveau er ved 425 og herefter i niveauet 450. Nærmeste støtteniveau er ved 380 og herefter i niveauet 340. Aktien ser interessant ud på niveauet.

Onsdag var der igen fokus på de danske medicinalaktier. Lundbeck var den mest stigende aktie med 3,0 pct. efterfulgt af Zealand Pharma. Lundbeck-aktien toppede i midten af oktober ved modstandsniveauet 40 som også blev testet i maj, men ikke brudt. På dagsniveauet er der etableret et Golden Cross ved årsskiftet og Bollingerkanalen er gået i køb. På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen og de glidende gennemsnit er blevet brudt nedefra.
Stigningen trækker op i de tre indikationsmodeller. RSI har ramt 42. Aktien er fortsat med i Trends porteføljen.

Torsdag var der et par opjusteringer fra Sparekassen Sjælland-Fyn og Danske Andelskassers Bank. Den mest stigende aktie er Ambu som har fået løftet sit kursmål af Nordea Markets og engelske Redbu Atlantic. Nærmeste modstandsniveau er 115 som blev testet i foråret og sommeren 2023 men ikke brudt. Aktien ser interessant ud på niveauet.

Blandt de mest faldende aktier var FLSmidth og Genmab. FLSmidth meddelte onsdag, at man havde modtaget en ordre fra en sydafrikansk kobbermine på 380 mio. kr.
Teknisk handles aktien vandret i niveauet 270-290 og det har stået på siden begyndelsen af november. Det betyder, at der er salgssignal i kursgrafen og Bollingerkanalen både på dags- og ugeniveauet. Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er i niveauet omkring 60. Vi fastholder aktien i vores danske portefølje i Trends.

Den kommende uge er uden danske regnskaber. Fra Sverige kommer EQT torsdag. Fredag er der Avanza Bank Holding, Investor og TF Bank.


C25-indekset holder fast i den stigende tendens og købssignalerne i alle modeller både på dags- og ugeniveauet. Den stigende tendens betyder, at de tre indikationsmodeller er trukket op. RSI har ramt 100, hvilket indikerer, at markedet er voldsomt overkøbt i øjeblikket. Der er fortsat en stigende tendens i Momentum og MACD på ugebasis.
Modstandsniveauet 1850 er blevet brudt og næste modstandsniveau er ved 1900, mens der er støtte i niveauet 1750 og herefter i niveauet 1700.

DK Portefølje
Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 0,35 pct. mod C25-indekset som har givet et afkast på 2,95 pct. Har hævet stop-loss for GN Store Nord og Jyske Bank. På salgslisten er cBrain, D/S Norden, FLSmidth og Noble. 

Nordisk portefølje
Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på -1,8 pct. mod OMX Nordic 40-indekset som har givet et afkast på 0,4 pct. Ny aktien i porteføljen er Arion Bank SDB.
På salgslisten er Lundin Mining og Nibe.

Tid til pause i markedet
202.000 amerikanere meldte sig som førstegangsledige i sidste uge mod forventede 210.000.
De amerikanske kerneforbrugerpriser, der fraregner udviklingen i fødevare- og energipriser, steg 3,9 pct. i december sammenlignet med samme måned et år forinden. På månedsbasis steg de med 0,3 pct.

Den kommende uges regnskaber: Morgan Stanley, Goldman Sachs, Prologis, Charles Schwab, Schlumberger, US Bancorp, PPG Industries samt Birkenstock Holding.


S&P 500 er gået i salg på dagsniveauet i Bollingerkanalen. De glidende gennemsnit på 8 og 24 dage er ved at etablere et Death Cross.
På ugebasis er der fortsat købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen. Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er gået fra 90 til 87. Momentum stiger fortsat.
Modstandsniveauet 4800 bliver testet og næste modstandsniveau er ved 4850. Der er støtte i niveauet 4600 og herefter i niveauet 4500.


Nasdaq Composite har etableret salgssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen for 2 og 8 dage siden.
På ugebasis er der fortsat købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen. Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er gået fra 90 til 80, men er fortsat i en stigende tendens.
Niveauet 15.000 bliver testet i øjeblikket som modstandsniveau og næste modstandsniveau er ved 15.500 og herefter i niveauet 16.000. Der er støtte i niveauet 13.500 og i niveauet 14.500.
Strategi: Ændre til hold på amerikanske aktier.

 

Nikkei rammer 35.000
Det japanske marked er hoppet højt i ugens løb. Der er købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen på dagsniveauet.


På ugebasis er der ligeledes købssignal i Bollingerkanalen som blev etableret i begyndelsen af november. De glidende gennemsnit etablerede et Golden Cross i midten af december. Den positive udvikling trækker op i de tre indikationsmodeller. RSI har ramt 78. Momentum og MACD stiger begge.
Modstandsniveauet 35.000 er blevet brudt og nu testes modstandsniveau 35.500 og næste er ved 36.000, mens der er støtte i niveauet 32.500 og herefter i niveauet 31.000.
Strategi: Hold på det japanske marked.

BSE Sensex holder fast i købssignalerne på både dags -og ugeniveauet. Der er fortsat en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er faldet tilbage under 90. Momentum fortsætter en stigende tendens.


Nærmeste modstandsniveau er ved 72.000 og det bliver testet i øjeblikket, næste modstandsniveau er ved 73.000, mens der er støtte i niveauet 67.500 og herefter i niveauet 65.000.
Strategi: Hold på indiske aktier.

Nasdaq China er fortsat i den faldende tendens og der er fortsat salgssignal i alle modeller både på dags- og ugeniveaet. Bollingerkanalen var ellers gået i køb på dagsniveauet i sidste uge, men det forsvandt. Bunden fra december i niveauet 770 holder fortsat.


De tre indikationsmodeller fortsætter den faldende tendens, men ingen af modellerne er kommet under den seneste bundformation, så der er fortsat en opadgående tendens i Momentum og RSI.
Nærmeste modstandsniveau er ved 860 og herefter i niveauet 950, mens der er støtte i niveauet 780 og herefter i niveauet 700.
Strategi: Fastholder spekulative købere på det kinesiske marked via investeringsforening.

OMX Stockholm 30 har etableret et salg i Bollingerkanalen på dagsniveauet, mens kursgrafen på dagsniveauet endnu ikke har etableret et salgssignal, men det sker i morgen eller mandag, da der er en faldende tendens i kursgrafen.


På ugebasis er alle modeller i køb. Den positive tendens trækker op i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er faldet yderligere tilbage i forhold til toppen ved årsskiftet i niveauet 90 mod 80 nu. Men overordnet er tendensen fortsat stigende. Den samme positive tendens ser man i Momentum og MACD.
Modstandsniveauet 2400 er blevet testet, men ikke brudt og nærmeste modstandsniveau er ved 2500, mens der er støtte i niveauet 2300 og herefter i niveauet 2200.
Strategi: Ændre til hold på svenske aktier.

New Wave group tester modstandsniveauet 100. Aktiekursen faldt i august fra 100 til 70, hvor aktien fandt støtte, og fra slutningen af oktober og frem til slutningen af december har aktien taget et rebound fra 70 til 100.
På dagsniveauet har aktiekursen sat sig lidt og handles nu i niveauet omkring 95 og det betyder, at der er salgssignal i Bollingerkanalen og de glidende gennemsnit på 8 og 24 dage har etableret et Death Cross torsdag.


På ugebasis er der fortsat købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen. Tendensen i de tre indikationsmodeller er overordnet stigende. RSI er gået fra 100 til 80 på 2 uger. Momentum er ved at etablere en topformation, da hastigheden er aftagende.
Nærmeste modstandsniveau er ved 115 og herefter i niveauet 125, mens der er støtte i niveauet 85 og herefter i niveauet 70-75. New Wave er med regnskab den 8/2 og aktien er på kandidatbænken.

DAX handles i niveauet 16.500-17.000. På dagsniveauet er der salgssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen.
På ugebasis er der fortsat købssignal i både Bollingerkanalen og kursgrafen. Det lange glidende gennemsnit på 24 uger ligger i niveauet 15.800 som en støttelinie.
Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har ramt 90. Der er fortsat en stigende tendens i Momentum og MACD.


Nærmeste modstandsniveau er fortsat 17.000 herefter er der modstand er ved 17.500. Der er støtteniveau er ved 16.000 og næste støtteniveau er ved 15.800.
Den europæiske arbejdsløshed blev i november målt til 6,4 pct. mod forventede 6,5 pct.
Strategi: Hold på tyske aktier.

Teknisk kommentar til 2 aktier
De to selskaber i denne uges analyse er Vestas og Ørsted. Begge selskaber hænger efter med en stigning på -3,5 pct. til Vestas og 1,3 pct. til Ørsted.

Vestas har vundet en række større ordrer fra USA, og det betyder, at man skal ansætte mere personale på de amerikanske fabrikker. Teknisk fandt Vestas en bund i oktober i niveauet 135-140, hvilket også var tilfældet i oktober 2022. Siden har aktien været i en stigende tendens frem til begyndelsen af året, hvor aktien toppede i 215 og nu handles aktien i niveauet 200 – 203.
På dagsniveauet etablerede de glidende gennemsnit et Golden Cross i slutningen af oktober og det lange glidende gennemsnit ligger som en støttelinie i niveauet 198.


På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen og det blev etableret ved månedsskiftet oktober/november. De glidende gennemsnit etablerede et Golden Cross i midten af december.
Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er faldende fra 92 til 79. Momentum er fortsat i en stigende tendens, mens hastigheden er aftagende. MACD er ligeledes ved at etablere en topformation på ugebasis.

Formationsmæssigt ligner det en stor dobbelt bund. I 2012 blev der ligeledes etableret en dobbelt bund og i begyndelsen af 2013 etablerede de glidende gennemsnit et Golden Cross.

Nærmeste modstandsniveau 220 bliver testet i øjeblikket og det er tredje gang: Første gang var i marts 2022 og anden gang var i januar 2023 og tredje gang var i forrige uge, mens der er støtte i niveauet 190 og herefter i niveauet 165. Aktien er på kandidatbænken. Vestas er med regnskab den 7/2.

Ørsted har gap i dagsgrafen både over og under det nuværende kursniveau. Under den nuværende kurser er der gap i niveauet 340-361,40, mens der er gap i niveauet 424,60-431,40 og herefter i niveauet 501-552,4 og i niveauet 608,20-612.
På dagsniveauet er der etableret et købssignal i kursgrafen og Bollingerkanalen i midten af november. Det lange glidende gennemsnit ligger i niveauet 365 som en støttelinie.

På ugebasis er Bollingerkanalen i køb og det har modellen været siden begyndelsen af december. Det korte glidende gennemsnit på 8 uger er blevet brudt nedefra, mens det lange glidende gennemsnit ligger i niveauet 390 som en modstandslinie.

Stigningen i aktiekursen har trukket de tre indikationsmodeller op. RSI har ramt 86 på ugebasis. MACD og Momentum stiger på ugebasis.

Nærmeste modstandsniveau er ved 420 og herefter i niveauet 550, mens der er støtte i niveauet 350 og herefter i niveauet 300. Aktien er på kandidatbænken.

Guldet fortsætter ned
Guldet taber Momentum og der er etableret salgssignal i kursgrafen og Bollingerkanalen på dagsniveauet, mens der fortsat er købssignal på ugebasis. De tre indikationsmodeller er faldet tilbage. RSI er under 60.


SEK/DKK: Har stabiliseret sig omkring 67. RSI er kommet op i 75. Momentum er fortsat i en stigende tendens. Nærmeste modstandsniveau er ved 68 og herefter i niveauet 70.

EUR/USD: holder fast i den stigende tendens med støtte i niveauet 1,09 og med modstand i niveauet 1,11.

Metalmarkedet: Industrimetallerne bevæger sig fortsat uensartet. Aluminium, kobber og zink er faldet, mens bly og nikkel stiger.

Landbrugsmarkedet: Appelsinjuiceprisen er faldet med 12 pct i ugen der er gået, mens der er svagt stigende i palmeolie (UIE + 16 pct. siden årsskiftet). Havre og sukker er begge steget med over 2 pct. i ugens løb.


Brent Spot holder sig fortsat under 80 dollar per tøndeolie. Der er salgssignal i alle modeller på dags- og ugeniveauet. De tre indikationsmodeller er ved at etablere en bundformation. RSI er gået fra 15 til 28. Nærmeste modstandsniveau er ved 80 og herefter i niveauet 85, mens der er støtte i niveauet 75 og herefter i niveauet 73.


Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.


Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.