FLSmidth og Lundbeck

Vores to danske porteføljeaktier, FLSmidth og Lundbeck, steg begge på deres kvartalsregnskab onsdag.

FLSmidth har på dagsniveauet købssignal både i Bollingerkanalen og kursgrafen. Bollingerkanalen har været i køb i 5 dage, og de glidende gennemsnit på 8 og 24 dage etablerede et Golden Cross for 2 dage siden.

På ugebasis er der købssignal både i Bollingerkanalen og kursgrafen. Bollingerkanalen etablerede et købssignal ved månedsskiftet januar/februar. De glidende gennemsnit på 8 og 24 uger etablerede et Golden Cross i begyndelsen af marts.

Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er stigende og har ramt 85 på ugebasis. Momentum brød igennem det glidende gennemsnit oppefra for en uge siden. MACD er ligeledes faldet tilbage, men er over middelværdien 0 på ugebasis. Vi fastholder køb på aktien.

Lundbeck har været i køb på dagsniveauet siden slutningen af april i Bollingerkanalen. De glidende gennemsnit på dagsniveauet på 8 og 24 dage etablerede et Golden Cross for 5 dage siden. På ugebasis er der købssignal i Bollingerkanalen, og det har stået på i 5 uger.

Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har ramt 75. Momentum er stigende og har brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. MACD er stigende og over middelværdien på 0.

Aktien har bevæget sig vandret i niveauet 32–40 siden april 23 og frem til i dag. Modstandsniveauet 40 er blevet testet 2 gange tidligere. Første gang var i maj 2023, og anden gang var i oktober 2023. Næste modstandsniveau efter 40 er 50, og herefter er det i niveauet 55, mens der er støtte i niveauet 32 og herefter i niveauet 28. Vi fastholder køb.  

 

BEMÆRK Trends udkommer først i weekenden i denne uge.

 

DK Portefølje Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 18,7 pct. mod C25-indekset, som har givet et afkast på 9,36 pct. På salgslisten er cBrain, D/S Norden og Noble. Coloplast bliver solgt på tirsdag. 

 

 


Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.


Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.