DFDS kunne i første kvartal fremvise en vækst i toppen på 78 mio. kr. i forhold til sidste år. EBITDA viste en fremgang på 137 mio. kr. og EBITDA gik fra 91 mio. kr. til 228 mio. kr. EBIT endte i minus på 13 mio. kr. mod -110 mio. kr. i samme periode året før.
Der er var positiv fremgang i både shippingaktiviteterne og logistik-forretningen. Det er blandt andet væksten i England, der trækker op, og den øgede eksport ud af Sverige har også bidraget positivt til selskabets vækst.
I Østersøen er væksten mere beskeden, men fortsat positiv. Der var vækst på ruterne ud af Sverige og til de baltiske lande, mens der var nedgang på fragtmængderne mellem Danmark/Tyskland og Litauen/Rusland. Trods vækst i flyttede mængder så faldt EBIT med 12 pct. for det område.
På Kanalen var der passagerfremgang, mens der var fragttilbagegang. Det løftede EBIT fra et underskud på 15 mio. kr. til et overskud på 51 mio. kr. Middelhavsruterne viste en stærk fremgang på 15,5 pct. og det medførte et positivt EBIT.
For logistikforretningen var der fremgang i Norden og på kontinentet, men England og Irland viste tilbagegang.
Fundamental-modellen indikerer en fair pris i niveauet 825, hvilket indikerer, at der er et potentiale på over 8 pct.

Teknisk tester aktien modstandsniveauet 780 igen efter en korrektion i sidste uge, hvor det kom frem, at de engelske konkurrencemyndigheder søger om tilladelse til at appellere i sagen om eurotunnelen.

De tre indikationsmodeller var i en faldende tendens frem til nu, hvor Momentum og RSI på ugebasis har etableret en bundformation, mens MACD endnu ikke helt har etableret en bund.

Det lange glidende gennemsnit har støtte ved niveauet 700 og de to signalmodeller Bollinger og Parabolic er begge i køb på ugebasis. Anbefaler køb ved brud af niveauet 780.