Trends: Hvilken retning skal markedet?

Uddrag fra Trends fra den 25/9.

197.000 amerikanere meldte sig som førstegangsledige i sidste uge, mens der var forventet 198.000 nye ledige. Det var det samme antal som i sidste uge.

Regnskaber fra USA i den kommende uge: Micron Technology, Nike, Jabil, Carnival, McCormick & Co., Jefferies Financial, FactSet Research Systems, Acuity og CarMax.

S&P 500 har på dagsniveauet skiftet signal i Bollingerkanalen fra salg til køb. I kursgrafen er der fortsat salgssignal, da det lange glidende gennemsnit ligger lige over det korte glidende gennemsnit på dagsniveauet.

På ugebasis er der købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen. Der er divergens mellem modellerne MACD, Momentum og RSI på ugebasis. RSI er kommet over 60, og Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit oppefra.

Nasdaq Composite har igen etableret købssignaler på dagsniveauet i kursgrafen og Bollingerkanalen. På ugebasis er der ligeledes køb i modellerne.

Der er divergens mellem de tre modeller MACD, Momentum og RSI på ugebasis. RSI er faldet tilbage til niveauet 51, mens Momentum fortsætter den stigende tendens.

Nærmeste modstand er 27.000 og derefter 28.000. Der er støtte ved 24.000 og herefter 23.000.

Strategi: Hold på amerikanske aktier.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.