Byggeriet er gået helt i stå i det meste af Europa det har ramt de byggerelaterede aktier. H+H er faldet med 30.4 pct. siden årsskiftet og det ovenpå et 2022, hvor aktien gik fra 230 i januar til 105,40 i december. H+H sluttede tirsdag i 69,40.

På dagsniveauet er der etableret købssignal i Bollingerkanalen i fredags. De glidende gennemsnit er blevet brudt nedefra og holder tendensen, bliver der etableret et Golden Cross i løbet af 2-3 dage. Der er gap i niveauet 88,10-96,60 i dagsgrafen.

På ugebasis er der salgssignal i Bollingerkanalen og det har stået på siden begyndelsen af maj. I maj måned etablerede de glidende gennemsnit et Death Cross.

De tre indikationsmodeller er begyndt at stige. RSI er kommet under 20 på ugebasis. Momentum er i en stigende tendens og har været de siden slutningen af juli. Den samme tendens ses i MACD som dog fortsat er under middelværdien.
Nærmeste modstandsniveau er ved 85-86 og herefter i niveauet 100, mens der er støtte i niveauet 65 og herefter i niveauet 60. Aktien er på kandidatbænken.
H+H har 27 fabrikker rundt om i Europa som blandt andet producerer letbeton. I 2022 omsattes 3,6 mia. kr. og det er geografisk fordelt på følgende områder: Central Vesteuropa 45 pct., England og Irland med 29 pct. og Polen 26 pct.
I 2022 fik H+H et overskud på 317 mio. kr. mod 321 mio. kr. i 2021. I august nedjusterede selskabet forventningerne til væksten og herefter reducerede indtjening, hvilket er med til at presse kursen i øjeblikket.
Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.
Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.