Stigende tendens i USA

Antallet af nytilmeldte ledige var 229.000 ligesom i sidste uge, hvilket også var det tal, analytikerne havde forventet.

I denne uge kommer der regnskaber fra Home Depot, Intuit, TJX Companies, Lowe’s Cos, Palo Alto, Medtronic, Analog Devices, Workday, Autodesk, Snowflake, Ross Stores samt Target.

S&P 500 fastholder den stigende tendens, og der er købssignal i både kursgrafen og Bollingerkanalen.
På ugebasis har Bollingerkanalen etableret et købssignal, og de glidende gennemsnit er blevet brudt nedefra, men der er endnu ikke etableret et Golden Cross.

Der ses en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er steget til 47 mod 35 i sidste uge. Momentum er i en stigende tendens.
Nærmeste modstandsniveau er fortsat 5.800, efterfulgt af 5.900, mens der er støtte ved 5.100 og derefter 5.000.

Nasdaq Composite fastholder købssignalerne på både dags- og ugeniveau, både i kursgrafen og Bollingerkanalen.
Den positive udvikling løfter de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er steget til 47 mod 40 i sidste uge. Momentum er stigende og har brudt det glidende gennemsnit nedefra. MACD er ligeledes i en stigende tendens, men modellen ligger fortsat under middelværdien 0 på ugebasis.

Modstandsniveauet 18.000 er blevet brudt, og niveauet 19.000 testes i øjeblikket som modstandsniveau. Næste modstandsniveau er ved 20.000, mens der er støtte ved niveauet 16.000 og herefter 17.000.
Strategi: Hold på amerikanske aktier.

Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 11,1 pct. mod C25-indekset, som har givet et afkast på -0,6 pct.

Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på 8,8 pct. mod OMX Nordic 40-indekset, som har givet et afkast på -3,5 pct.

Ugens nordiske aktie er SKF. De danske aktier er A. P. Møller-Mærks og DSV. Vi har foretaget et teknisk tjek på guld, olie og industrimetallerne.

Uddrag af vores amerikanske signalliste som indeholder 40 selskaber. 

Forklaring til signallisten
Navn = navnet på det børsnoterede selskab.
BuyAlder = står der et tal i feltet, er det antallet af uger, som aktien har været i køb.
SellAlder = står der et tal i feltet, er det antallet af uger, som aktien har været i salg.
Står der 0 i BuyAlder eller SellAlder, er det et nyt signal.
ChangePct = det afkast, aktien har givet siden etableringen af signalet.
Seneste = seneste kurs.
Eksempel: Abbvie har været i salg i 6 uger og givet et negativt afkast på -1,57 pct.

Navn BuyAlder SellAlder ChangePct Seneste
ABBVIE 6 -1,57 184,02
ADVANCED MICRO DEVICES 0 117,17
ALPHABET C 14 -10,53 167,43
AMAZON.COM/NASDAQ 0 205,59
AMERICAN EXPRESS 1 5,35 299,72


Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.


Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.