BØRSUDSIGTEN: FED spiller på ”lånt tid”! Guld fortsat i Køb! Undgå en Metro/IC3 skandale!
C20 indekset lukkede, torsdag, med et fald på 0,2 pct. (2,16 point) i indeks 938,47 (4. maj). For ugen blev det til et fald på 2,0 pct. (18,77 point), og år til dato et fald på 7,5 pct.
De europæiske aktiemarkeder lukkede fredag uensartet fra et fald på 0,4 pct. til en stigning på 0,2 pct. for de 3 toneangivne indeks (FTSE100, CAC40, og DAX30).
Wall Street lukkede fredag med stigninger på mellem 0,3 pct. og 0,5 pct. for de tre indeks BørsUdsigten har valgt at følge.
De asiatiske aktiemarkeder noteres overvejende højere, til morgen, mandag.
De toneangivne europæiske aktieindeks ses åbne m ed stigninger på mellem 0,5 pct. og 0,7 pct., når vi lægger morgenens handel med indeksfutures til grund.
De toneangivne amerikanske indeks ses åbne med stigninger på mellem 0,0 pct. og 0,2 pct., såfremt Wall Street åbnede nu.
Strategi C20
Sekundært (mellemlang sigt) har BørsUdsigten solgt en position i 955 niveauet. Der genkøbes ved brud af 960 niveauet. Strategi: Sælg.
Timing af køb/salg på dagsniveauet, sker på baggrund af BørsUdsigten’s spekulative vurdering.
Tertiært / spekulativt, har BørsUdsigten solgt en position i 970 niveauet. Der genkøbes ved brud af i 945 niveauet. Strategi: Sælg.
Primært (langsigtet) har BørsUdsigten har solgt en lang position i 962 niveauet. Der genkøbes ved brud af 962 niveauet. (200 dages glidende gennemsnit). Strategi: Sælg.
Niveau for indeksvurdering: 938.
Dagens C20 Udsigt
BørsUdsigten vurderer, at de danske aktier ved C20 indekset, vil åbne højere nu til morgen, mandag.
Der varmes op før tirsdagens regnskaber med regnskaber fra SimCorp, Jutlander Bank – når man nu ikke kan hedde Jyske – og Totalbanken.
Tirsdag er Pandora, Topdanmark, William Demant, Genmab, og nogle mindre banker, der rapporterer kvartalsregnskaber. Gabriel og RTX er klar med deres halvårsmeddelelser. Sidstnævnte har opjusteret deres forventninger.
Undgå en ny Metro / IC4 skandale!
BørsUdsigten noterer, at der er Ansaldo – Finmetalica, der skal lever F35/samle disse. Som tidligere bruger af Metroen (fra start) huske jeg tydelig meget store problemer med at få kørt togene ind. Det “tog” flere år – (men det er glemt nu) – og efterfølgende er IC4 togene fra samme leverandør, der aldrig er kommet til at fungere.
Vi må håbe at de danske politikere og embedsmænd er blevet MEGET klogere, og går lang uden om en Italiensordrer – De lover; men leverer IKKE!
Grækenland godkender reformer
Grækenland godkender beskæringer i de højeste pensionsudbetalinger, og fusioner mellem pensionskasser, og hæver skatterne for de højeste lønninger.
Hvis reformerne ikke blev gennemført ville sidste tranche af IMF/EU lån ikke blive udbetalt.
Reformerne er et krav fra IMF
FED ”spiller” på ”lånt tid”
Spørgsmålet er om USA kan klare en rentestigning og en tilbageførsel af mere normale rentetilstande, år men ser på den gæld der skal serviceres. Ellers må man gøre som Donald Trump foreslår – allerede nu at genforhandle den amerikanske gæld og nedskrive den.
Argumentationen bør ikke være læserne af BørsUdsigten ubekendt (;-D), da den er i overensstemmelse med BørsUdsigten’s holdning og vurdering.
Wall Street
Wall Street lukkede højere, fredag.
Beskæftigelsestallene fredag var lidt ringere end forventet med en stigning i antallet af nye job på 160K, og en uforandret arbejdsløshedsprocent på 5 pct. Det resulterede i første omgang med et fald, og efterfølgende stigning i aktiekurserne, da en rentestigning bliver skudt længere ud på banen.
Dow Jones lukkede fredag med en stigning på 0,5 pct. (79,92 point) i indeks 17.740,60. For ugen blev det til et fald på 0,2 pct., og år til dato et en stigning på 1,8 pct.
S&P500 lukkede med en stigning på 0,3 pct. (6,51 point) i indeks 2.057,14. For ugen blev det til et fald på 0,3 pct., og år til dato en stigning på 0,7 pct.
Nasdaq Composite lukkede med en stigning på 0,4 pct. (19,06 point) i 4.736,16. For ugen blev det til et fald på 0,8 pct., og år til dato et fald på 5,4 pct.
S&P500 Teknisk Vurdering
Ser BørsUdsigten på dagschartet for S&P500 (2.057), er der fortsat tale om en tertiær negativ konsolidering, der oftest resulterer i en positiv fortsættelse. Salgssignalet blev udløst i 2.092 niveauet.
Noget kunne stadig tyde på – at hvis man er en knap så aktiv handler – godt kunne risikere at Sell in May – and stay Away til efter St. Legers Day kommer til at hold i år.
Skal der tjenes penge på aktierne, skal man være relativt kortsigtet og have en handelsstrategi.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten hjemtaget gevinst ved brud af den tertiært stigende trendlinie i 2.092 niveauet. Der genkøbes ved brud af 2.060 niveauet. Strategi: Sælg
Sekundært har BørsUdsigten købt en lang position i 2,092 niveauet. Der genkøbes ved brud af 2.110 niveauet. Strategi: Sælg.
Primært har BørsUdsigten i 2.016 genkøbt den lange position. Stop loss lægges ved brud af 2.010. (oppefra). Strategi: Køb.
De korte momentumindikatorer ligger i vendeniveau.
Det giver en overordnet EXIT.
Signalmodellerne ligger i rent sælg.
Renten
Renten på den amerikanske 10 årige statsobligation noteres ned med 0,04 pct. til 1,78 pct. Den toårige rente falder med 0,05 pct. til 0,73, og den 30 årige noteres 0,05 pct. lavere i 2,63 pct.
Renten på den 10 årige bund noteres ned med 0,09 pct. i 0,14 pct. og den 2 årige bund noteres ned med 0,02 pct. i minus 0,52 pct., og den 30 årige bund falder med 0,16 pct. til 0,84 pct.
Noteringerne i relation til fredag – 29. april – i sidste uge.
Valuta
USD noteres kl. 05:41 i 6,527 (6,535) for 1 USD. EUR/USD noteres i 1,14 (1,139). USD/JPY noteres i 107,4 (107,2). EUR/JPY noteres i 122,3 (122,2). EUR/DKK 7,439 (7,443)
Noteringerne i relation til fredag – 29. april – i sidste uge.
BørsUdsigten noterer en stigning i den DDK i relation til euroen.
USD/DKK teknisk
Ser BørsUdsigten på dagschartet for USD/DKK (6,53), er der tale om en tertiær fortsættelsesformation, der oftest udvikler sig negativt.
Bruddet af 6,50 niveauet har udløst et salgssignal, og en indikation på en yderligere svækkelse af USD.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten solgt / hjemtaget gevinst i 6,605 niveauet. Der er genkøbt ved bruddet af den faldende tertiære trendlinie i 6,48 niveauet. Der er åbnet en shortposition ved bruddet af 6,50 niveauet. Den lange position lukkes ved brud af 6,51 niveauet (ovenfra) – og shorten er fortsat åben indtil videre. Strategi: Køb / Sælg
Sekundært har BørsUdsigten solgt / udløst stop loss ved bruddet af 6,56 niveauet. Der er åbnet en shortposition ved bruddet af 6,50 niveauet. Der genkøbes og afdækkes shortposition ved brud af 6,56 niveauet nedefra. Strategi: Sælg.
De korte indikatorer trækker op mod neutrale niveauer
Signalmodellerne ligger i rent sælg.
USD/DKK: Dagschart.
Guld
Guldprisen noteres højere til morgen i 1.285 (1.275 (29. april) USD pr troy ounce (31.1035 g).
Ser BørsUdsigten på dagschartet, er der i ugens løb blevet sat ”flag på flagstangen”. Tertiært fik vi et lille købesignal, og dermed en indikation på et angreb på 1.300 niveauet. Brud heraf indikerer en test af 1.500 niveauet.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten genkøbt en lang position i 1.237 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 1.270 niveauet. Der er købt yderligere en lang position ved bruddet af 1.275 niveauet. Strategi: Køb.
Sekundært har BørsUdsigten købt en position i 1.250 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 1.255 niveauet. Strategi: Køb
Olie
Olieprisen noteres højere til morgen, mandag i forhold til fredagsnoteringen.
Skovbranden i Canada sender nu olieprisen op, da flere olieinstallationer er blevet ramt.
Onsdag i sidste uge blev der lagt yderligere 2,8 mio. tønder til de amerikanske råolielagre, der endte på 543,4 mio. tønder. Man burde bygge lagertanke i USA – det må være en fremragende forretning på den korte bane.
Over weekenden, har Saudi Arabien skiftet olieminister, som dog bebuder en forlængelse (indtil videre) at oliepolitikken. Den går ud på at Saudi Arabien vil forsvare sin markedsandel på oliemarkedet – ligegyldigt prisen.
Nymex Crude, er senest noteret i 45,51 (46,05) USD pr. tønde. UK Brent kvaliteten noteres i 45,98 (47,80) USD pr. tønde.
Ser BørsUdsigten på dagschartet for UK Brentkvaliteten (46) ligger vi i en sidelæns trend med en toplinie i 46,5 niveauet og 44,5 niveauet.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten taget gevinst af en lang position ved bruddet af 46,5 niveauet (købt i 43 niveauet). Der genkøbes ved brud af 46 niveauet (testes nu). Strategi: Sælg.
Sekundært har BørsUdsigten genkøbt en lang position i 42 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 45 niveauet. Strategi: Køb.
Asien
De asiatiske aktiemarkeder noteres overvejende højere, nu til morgen, mandag.
Nikkei225 stiger med 0,6 pct. (98) i indeks 16.204. Hang Seng stiger med 0,5 pct. (99 point) i indeks 20.209. Kina’s CSI300 falder med 1,7 pct. (52 point) i indeks 3.078. Sydkoreas Kospi falder med 0,6 pct. (12 point) i indeks 1.964. Australiens ASX200 stiger med 0,2 pct. (10 point) i 5.302.
Bemærk der er ikke tale om lukkenoteringer, men niveauer, der noteres godt to timer før luk.
Teknisk Vurdering OMXC20
Ser BørsUdsigten på dagschartet for C20 (938), er det brudt ud af en kileformation, og brudt ned gennem en horisontal støtte.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten solgt en position i 970 niveauet. Der genkøbes ved brud af 945 niveauet. Strategi: Sælg.
Sekundært har BørsUdsigten solgt en position i 955 niveauet (stop loss). Der genkøbes ved brud af 960 niveauet. Strategi: Sælg.
Primært har BørsUdsigten solgt sin lange position i 962 niveauet. Der genkøbes ved brud af 962 niveauet. Strategi: Sælg.
De korte momentumindikatorer trækker ned og ligger i vendeniveau.
Signalmodellerne ligger i sælg.
Analyse & Graf: Vikingen
Allan Thestrup – BørsUdsigten
allan@borsudsigten.dk
Tlf.: 2258 0126
BørsUdsigten er et risikostyringsværktøj
BørsUdsigten’s opgave er dagligt at vurdere, og beskrive de markedsmæssige risici. Det sker ud fra kampen mellem købere og sælgere på markedet, og investorpsykologien.
Det er specielt vigtigt at afdække markedsrisikoen, når aktiemarkederne svinger så meget som de gør, og vi ikke ved hvornår den næste større nedtur kommer.
Den selskabsspecifikke risiko lader vi andre om.
Pas på det overordnede aktiemarked ingen aktie er uberørt af den overordnede udvikling – heller ikke kvalitetsaktier, som A.P. Møller Mærsk, Coloplast, og Novo Nordisk.
Forøg dine chancer for at tjene penge på aktier – med mindst mulig risiko.
BørsUdsigten kan ikke forudsige kursudviklingen, men kan handle på signalerne på chartet, og have forventninger ud fra de signaler vi får. Handelsmønstre har det med at gentage sig selv. Det forøger gevinstchancerne på aktiemarkedet.
Ovennævnte strategier benyttes til, at risikostyre eksponeringen mod aktiemarkedet, og balanceringen af porteføljen mod det danske aktiemarked. (Afdækning af markedsrisikoen).
Med BørsUdsigten’s strategi undgår du at købe og sælge for tidligt.
Nu gælder det om at placere sig så optimalt (finde de rigtige papirer) som muligt til rebound / bounce
Om valg af indeks!
Der skal retvisende – C20 indekset – og ikke manipulerede input (C20 cap) – til, for at give retvisende signaler!
Desværre kan du ikke som teknisk analytiker bruge det nye C20 Cap til noget som helst, da der er tale om et manipuleret indeks, der ikke siger noget som helst om likviditeten i markedet.
Endvidere opstår der lidt umotiverede ”gaps” der ikke lukkes normalt.
Man SKAL kunne se hvor mange penge der er i markedet – ikke et skønhedsbillede af en indeksvurdering.
Derfor dækker BørsUdsigten ikke dette indeks – da det er ubrugeligt/misvisende i teknisk sammenhæng!


