I sidste uge købte ledelsen i Nilfisk Holding aktier i selskabet. Det indikerer, at de forventer det kommer til at gå godt for Nilfisk i den kommende tid.
På dagsniveauet er der etableret et nyt købssignal i Bollingernakanalen og de glidende gennemsnit er tæt på at blive brudt oppefra og etablere et ”Death Cross”.
Nilfisk-aktien har været i en stigende tendens siden oktober, hvor den etablerede en dobbelt bund og siden har aktien været i en stigende tendens og i begyndelsen af november etablerede de glidende gennemsnit et ”Golden Cross”. I oktober gik Bollingerkanalen i køb.

Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis, idet Momentum er i en faldende tendens, mens RSI bevæger sig vandret i niveauet 60-65 og der er etableret en dobbelt bund i modellen.

Nærmeste modstandsniveau er 240 og herefter i niveauet 280, mens der er støtte i niveauet 200 og herefter i niveauet 170. Aktien ser interessant ud på niveauet.
Gul risikokategori:
Investeringsprodukter, hvor der er risiko for, at indskuddet ved produktet kan tabes helt eller delvist. Produkttypen er ikke vanskelig at gennemskue, og omfatter Garantbeviser, Andelsbeviser, Aktier, der er handlet på et reguleret marked, Erhvervsobligationer, der er handlet på et reguleret marked, Certifikater, hvor der ikke kan tabes mere end det indskudte beløb, Øvrige statsobligationer udstedt i andre valutaer end DKK og EUR, Udenlandske realkreditobligationer, Investeringsforeningsbeviser (UCITS), Specialforeninger (Non-UCITS) samt Strukturerede obligationer og indlån med fuld tilbagebetalingspligt af hovedstolen.
Ansvarsfraskrivelse
Aktierådets produkter er ikke investeringsanalyse i henhold til § 2, nr. 11 i Finanstilsynets bekendtgørelse om de organisatoriske krav til og betingelserne for drift af virksomhed som værdipapirhandler. Analyserne er lavet på baggrund af offentligt tilgængeligt materiale. Vurderinger, skøn og anbefalinger er baseret på informationer, som Aktieraadet har modtaget fra kilder, som Aktieraadet finder pålidelige, men Aktieraadet garanterer ikke for materialets fuldkommelighed eller nøjagtighed, vurderinger, skøn og anbefalinger. Analyserne er baseret på den angivne dato og kan ændres uden varsel. Analyserne er ikke et tilbud om eller en opfordring til at købe eller sælge værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Aktieraadets vurderinger og skøn træder ikke i stedet for kundens udøvelse af eget skøn. Aktieraadet indestår ikke for, at de i angivne vurderinger og skøn om den fremtidige kurs og renteudvikling vil være i overensstemmelse med den faktiske kurs- og renteudvikling. Aktieraadet hæfter således ikke for tab opstået som følge af dispositioner foretaget på baggrund af Aktieraadets informationer, vurderinger eller skøn. er til personligt brug for Aktieraadets kunder og må ikke kopieres eller offentliggøres.