C20 indekset lukkede, onsdag, med et fald på 0,0 pct. (0,26 point) i indeks 710,21.
De europæiske aktiemarkeder lukkede uensartet fra et fald på 0,1 pct. til en stigning på 0,1 pct. for de tre toneangivne europæiske aktieindeks (DAX30, FTSE100 og CAC40) har valgt at følge.
Wall Street lukkede med fald på mellem 0,5 pct. og 0,7 pct. for vores 3 toneangivne indeks.
De asiatiske aktiemarkeder noteres uensartet til morgen, torsdag.
De toneangivne europæiske aktieindeks, ses åbne med fald på mellem 0,1 pct. og 0,2 pct. når man lægger morgenens handel med indeksfutures til grund.
De amerikanske futures ses åbne med stigninger på mellem 0,0 pct. og 0,1 pct., såfremt Wall Street åbnede dørene nu til morgen.
Danmark holder lukket i morgen St. Bededag; men husk at der er tale om et dansk fænomen (helligdag) – og samtlige udenbys aktiemarkeder holder åbent. Det betyder en lang weekend og en lidt større risiko for spekulative lange positioner.
Mangler en ”remindermail” tjek direkte ind på BørsUdsigten’s hjemmeside. BørsUdsigten er ved at omlægge vores abonnementsstruktur. BørsUdsigten bestræber sig på at være ude mellem kl. 08:30 og 08:45.
Strategi C20
BørsUdsigten’s (sekundære/mellemlange sigt) strategi for C20 er køb.
BørsUdsigten har købt en position i 705 niveauet. Stop loss lægges ved brud af 693 niveauet.
Timing af køb/salg på dagsniveauet, sker på baggrund af BørsUdsigten’s spekulative vurdering.
BørsUdsigten’s spekulative (tertiære) strategi er køb.
BørsUdsigten har købt en position i 705 niveauet. Der hjemtages gevinst ved brud af 710 niveauet.
BørsUdsigten’s langsigtede strategi er køb. Gevinsthjemtagning ved brud af 624 niveauet. (200 dages glidende gennemsnit)
Strategierne bruges til risikostyring, og balancering af din aktiebeholdning, eller sagt på en anden måde, hvor mange aktier skal jeg ligge med i relation til den aktuelle markedsrisiko.
Niveau for indeksvurdering: 710.
Dagens C20 Udsigt
BørsUdsigten vurderer, at de danske aktier ved C20 indekset vil åbne lidt lavere nu til morgen, torsdag.
Wall Street lukkede lavere i går, onsdag.
Dagens tal for førstegangssøgende til arbejdsløshedsunderstøttelse, forventes på nogenlunde samme niveau som sidste uges 320K. Vi skal dog ned i niveauet 280-300K for at vi er tilbage på normale niveauer fra før krisen. Det er ikke umuligt at nå, da trenden fortsat er ned.
Et andet tal der studeres af FED er dagens CPI (Consumer Price Index) efter at deres mål for arbejdsløsheden (6,5 pct.) er blevet nået. CPI vil kunne stige til 3 pct. på årsbasis.
Endvidere kommer der tal for industriproduktionen.
Dow Jones lukkede onsdag med et fald på 0,6 pct. (101,47 point) i indeks 16.613,87.
S&P500 lukkede med et fald på 0,5 pct. (8,92 point) i 1.888,53.
Nasdaq Composite lukkede med et fald på 0,7 pct. (29,54 point) i 4.100,63.
S&P500 Teknisk Vurdering
Ser vi på dagschartet for S&P500 (1.889), fik vi et mindre tilbageslag efter en kort træfning med 1.900 niveauet tirsdag.
At den psykologiske modstand (1.900) afviste, ændrer dog ikke ved, at der er udløst købesignal, sekundært som tertiært, og oplæggene til negative chartformationer er blevet annulleret. Godt nok er momentum aftagende for øjeblikket – hældningskoefficienten på chartet faldende. Alt i alt ligner det en test af 2.000 hen over sommeren.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten købt i 1.880 niveauet, og stop loss lægges ved brud af den stigende trendlinie i 1.870 niveauet.
Sekundært har Børsudsigten købt ved bruddet af 1.880 niveauet, og stop loss lægges ved brud af 1.850 niveauet.
Primært har BørsUdsigten en købsstrategi. Gevinsthjemtagning ved brud af 1.785 niveauet.
De korte indikatorer ligger i neutrale niveauer med en lille pil ned.
Signalmodellerne ligger overvejende i køb, bortset fra et lille salgssignal i MacD, der dog vil give købesignal ved en højere lukning i dag, torsdag.
Ovennævnte vurderinger benyttes til at vægte eksponeringen på de amerikanske aktier.
S&P500: Dagschart
Renten på den amerikanske 10 årige statsobligation faldt med 0,06 pct. til 2,55 pct. Den toårige rente ned med 0,01 pct. til 0,37 pct., og den 30 årige rente lå 0,04 pct. lavere i 3,37 pct.
Antallet af låneansøgninger steg i sidste uge med 3,6 pct. Det var dog refinansieringen, og ikke bolighandelen, der trak læsset. BørsUdsigten konstaterer dog at 43 pct. af bolighandler i USA for øjeblikket foregår kontant. Det er negativt for bankerne og realkreditinstitutterne, og siger med alt tydelighed – at boligkreditmarkedet endnu ikke er effektivt og fuldt fungerende. Den for nærværende faldende rente vil sandsynligvis igen i næste uge for refinansieringen til at stige.
I morgen, fredag, er der tal for påbegyndte boliger. Som BørsUdsigten mange gange tidligere har påpeget – er det af afgørende betydning at der komme gang i antallet af bolighandler og ikke mindst nybyggeri.
USD noteres kl. 06:31 i 5,442 (5,442) for 1 USD. EUR/USD noteres i 1,371 (1,372) for 1 USD. USD/JPY noteres i 101,9 (102,2). EUR/JPY noteres i 139,7 (141,2).
USD/DKK Teknisk
Ser vi på dagschartet for USD/DKK (5,44), konsoliderer vi os fortsat mellem en toplinie i 5,45 niveauet og en bundlinie i 5,36 niveauet.
Tertiært har BørsUdsigten købt en position ved bruddet af 5,39 niveauet. Det tages avance ved brud af 5,44 niveauet ovenfra.
Sekundært har BørsUdsigten købt ved bruddet af den faldende trendlinie i 5,42 niveauet. Stop loss lægges i første omgang i 5,36 niveauet.
De korte indikatorer ligger i overkøbt vendeniveau, hvorfor afvent tilbageslag / konsolidering før køb (timing).
Signalmodellerne ligger i køb.
USDDKK: Dagschart
Guldprisen noteres til morgen i 1.304 (1.295) USD pr troy ounce (31.1035 g)
Timechartet konsoliderer sig sidelæns i en flagformation, hvor toplinien ligger i 1.307, og bundlinien i 1.303.
Time chartet ændrer sig hurtigt og er kun et ”øjebliksbillede” for at se hvilken vej guldprisen agter at gå.
På dagsniveauet konsoliderer guldprisen sig sidelæns, og der samles kræfter til et større udbrud enten op eller ned. Der er lagt op til udbrudshandel. Toplinien ses i 1.220-25 niveauet og bundlinien i 1.280-75 niveauet.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten købt en position i 1.290 niveauet. Der tages avance ved brud af 1.300 niveauet
Sekundært tog BørsUdsigten valgt en udbrudsstrategi, hvor der sælges ved brud af bundlinien i 1.280 niveauet, og køber ved brud af 1.325 niveauet.
De korte indikatorer ligger med neutral markering.
Signalmodellerne ligger i overvejende i køb.
Olieprisen noteres overvejende uforandret til morgen, torsdag.
WTI, er senest noteret i 102,13 (102,08) USD pr. tønde. UK Brent kvaliteten noteres i 109,22 (109,47) USD pr. tønde.
Ser vi på dagschartetfor UK Brent (109) konsolideres sekundært mellem 110,5 og 107 USD pr. tønde.
Tertiært købesignal udløst ved bruddet af 108 niveauet.
Holder vi chartsituationen op imod sidste vurdering fra den 1, maj har vi tertiært haft en shortposition åbnet i 108 niveauet, og afdækket igen i 108 niveaue, og der er nu åbnet en reverse.
Sekundært har BørsUdsigten solgt en shortposition i 108 niveauet. BørsUdisgten lukker positionen ved brud af 109 niveauet.
De korte indikatorer trækker op fra normalt vendeniveau.
Signalmodellerne ligger i sælg bortset fra et købesignal i MacD
UK Brent: Dagschart
De asiatiske aktiemarkeder noteres uensartet til morgen. Flot acceleration i det japanske BNP til, der udviste en stigning på årsbasis på 5,9 pct. Der kan dog være tale om en hamstring, da den japanske moms stiger med 1 pct. fra den 1. april.
Nikkei225 falder med 0,9 pct. (136 point) i indeks 14,270. Hang Seng stiger med 0,4 pct. (85 point) i indeks 22.668. Kina’s CSI300 falder med 0,8 pct. (17 point) til indeks 2.155. Sydkoreas Kospi falder med 0,0 pct. (0,63 point) i indeks 2.010. Australien ASX200 op med 0,1 pct. (5 point) i 5.502.
Alle noteringer en rigtig god time tid før luk, så der er IKKE tale om lukkenoteringer.
Teknisk Vurdering OMXC20
Ser vi på dagschartet for C20 (710), er der god mulighed for at vi får lukket ”gappet” mellem 704,61 og 702,75 – for at samle kræfter til en test af den gamle top i 725-27 niveauet.
Tertiært / spekulativt har BørsUdsigten købt ved bruddet af 705 niveauet. Der tages avance ved brud af 710 niveauet.
Sekundært har BørsUdsigten købt en position i 705 niveauet. Stop loss lægges ved brud af 693 niveauet (ændret).
Primært har BørsUdsigten køb af danske aktier, og der tages gevinst ved brud af 625 niveauet. (200 dages glidende gennemsnit).
C20: Dagschart
De korte indikatorer trækker i hver sin retning, hvilket indikerer et roligt konsoliderende marked.
Signalmodellerne ligger i køb – med undtagelse af et meget lille salgssignal i MacD.
Analyse & Graf: Vikingen
Allan Thestrup – BørsUdsigten
Tlf. 2258 0126
BørsUdsigten’s opgave er at vurdere, og beskrive de markedsmæssige risici. Den selskabsspecifikke risiko lader vi andre om.
Pas på det overordnede aktiemarked ingen aktie er uberørt af den overordnede udvikling – heller ikke kvalitetsaktier, som A.P. Møller Mærsk, Coloplast, og Novo Nordisk.
Om valg af indeks!
Der skal retvisende og ikke manipulerede input (C20 cap) til, for at give retvisende signaler!
Desværre kan du ikke som teknisk analytiker bruge det nye C20 Cap til noget som helst, da der er tale om et manipuleret indeks, der ikke siger noget som helst om likviditeten i markedet.
Det betyder samtidig, at man ikke kan se styrken i en trend, da man heller ikke opgør omsætningen. Omsætningen er en væsentlig faktor, når man skal se på udviklingen, og tolkningen af aktiebevægelser, herunder identifikation af vendesignaler (toppe og bunde), samt konsolideringer / udbrud fra disse.
Man SKAL kunne se hvor mange penge der er i markedet – ikke et skønhedsbillede af en indeksvurdering.
Derfor dækker BørsUdsigten ikke dette indeks – da det er ubrugeligt/misvisende i teknisk sammenhæng!