Mange aktieinvestorer kigger sig i disse dage om efter en ”sikker” eller mindre volatil investering. Et af de danske selskaber som har klaret sig godt igennem sådanne tider lever et glemt liv i det danske Mid Cap-segment. Selskabet var en af min første investeringer, da jeg startede som investor på det danske marked for mere end 30 år siden.
Aktiekursen har bevæget sig vandret de sidste 8 måneder og til trods for det har United International Enterprises (UIE) givet et afkast på 18 pct. og har dermed slået indekset.

Aktien bevæger sig vandret i niveauet 1600-1800 og der er etableret et salgssignal i Bollingerkanalen og de glidende gennemsnit ligger side om side på ugebasis.

Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. MACD er i en faldende tendens og den samme tendens ses i Momentum, mens RSI har etableret en bundformation og stiger. Momentum på månedsbasis er i en faldende tendens. Nærmeste støtteniveau er ved 1600 og herefter i niveauet 1480-1500 og nærmeste modstandsniveau er ved 1780 og herefter i niveauet 1900. Aktien er med på kandidatbænken.