FLSmidth på kandidatbænken

FLS afholdt den 26/8 ekstraordinær generalforsamling, hvor de blev bemyndiget til at udvide aktiekapitalen. Spørgsmålet er, om man med lidt held kan lave en bookbuilding og få afsat hele kapitaludvidelsen til institutionelle investorer uden af skulle give en al for høj rabat.

Golden Cross på dagsniveauet.

Aktiekursen ramte 210 i midten af august og handles nu i niveauet 230. Stigningen de sidste par dage betyder, at der er etableret et købssignal i Bollingerkanalen. De glidende gennemsnit på dagsniveauet har etableret et ”Golden Cross” for en dag siden.

Me nyt signal.

På ugebasis er der fortsat salgssignal og kursen skal over 250, før der bliver etableret et købssignal i Bollingerkanalen. Det lange glidende gennemsnit ligger i niveauet 250 som en modstandslinie.

Med dobbelt bund.

Der er en positiv tendens i Momentum og RSI på ugebasis, mens MACD er ved at etablere en bundformation.
Den samme positive tendens ses også i Momentum på månedsbasis. Nærmeste modstandsniveau er ved 270-280 og herefter i niveauet 300, mens der er støtte i niveauet 210 og herefter i niveauet 190. Aktien tages med på kandidatbænken.  

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.