Finans ser fortsat interessant ud

Det er ikke kun bankerne, der stiger – det gør forsikringsselskaberne også. Alm. Brand er år til dato steget med 20,5 pct., Sampo med 13,3 pct. og Tryg med 9,3 pct.

Tryg har siden bunden i august og oktober 2023, hvor kursen var i niveauet 130, været i en stigende tendens og handles i øjeblikket i niveauet 163. Nærmeste modstandsniveau er 164, som blev testet i oktober, november og december, men ikke brudt.

Der er købssignal i kursgrafen og i Bollingerkanalen på dagsniveau. De glidende gennemsnit på 8 og 24 dage etablerede et Golden Cross i midten af februar, og Bollingerkanalen gav et købssignal i begyndelsen af februar.

På ugebasis er der også købssignal i Bollingerkanalen, som blev etableret ved månedsskiftet februar/marts. De glidende gennemsnit på 8 og 24 uger er tæt på at etablere et Golden Cross.

De tre indikationsmodeller er alle i en stigende tendens på ugebasis. RSI har ramt 65. Momentum er stigende og har været det siden slutningen af februar.

Hvis modstandsniveauet 165 brydes, er næste modstandsniveau i 180 og derefter i 195, mens der er støtte i niveauet 155 og dernæst 145. Aktien ser interessant ud, men vi foretrækker Alm. Brand, som vi har i Trends-porteføljen. Jeg ejer selv aktier i Tryg.

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.