Aktionærerne i Electrolux er på frysepunktet

Siden toppen i slutningen af marts 2021 har aktiekursen været i en faldende tendens. Dengang toppede aktien i 239,20, og nu handles aktien i niveauet 90–100.

På dagsniveauet er der købssignal i Bollingerkanalen, mens der er salgssignal i de glidende gennemsnit på 8 og 24 dage.

På ugebasis er der ligeledes salgssignal i Bollingerkanalen og i kursgrafen med de glidende gennemsnit på 8 og 24 uger. Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI er gået fra 80 til 40 på 4 uger. Momentum er fortsat i en stigende tendens og over det glidende gennemsnit i modellen. MACD bevæger sig vandret under middelværdien.

Formationsmæssigt ligner det, at der er etableret en dobbelt bund med støtte i niveauet 90–95. Nærmeste modstandsniveau er ved 110–112, og herefter er det i niveauet 130, mens der er støtte i niveauet 90 og herefter i niveauet 80. Afvent købssignalerne på ugebasis.

Electrolux omsatte for 134,880 mia. SEK i 2022 mod 125,631 mia. SEK året før. Resultatet for 2022 blev -1,3 mia. SEK mod 4,6 mia. SEK året før. Electrolux meddelte tidligere på måneden, at man forventede et negativt driftsresultat for 4. kvartal, da Nordamerika-afdelingen havde givet et underskud på 1,4 mia. kr.

Electrolux aflægger regnskab den 2. februar.

 

Skrevet af Lars Persson

Uddannet på Handelshøjskolen i København og har arbejdet med teknisk analyse siden 1997.