Der er stor efterspørgsel på råvarer til bl.a. elektrificeringen, hvilket øger efterspørgslen på nye maskiner til minesektoren. Det er hovedsageligt Sandvik og Epiroc, der er vendt rundt, og begge selskaber nærmer sig en test af deres tidligere modstandsniveauer, som de ikke har kunnet bryde igennem.
Sandvik er en global industrikoncern. Virksomheden har specialiseret sig i udvikling, fremstilling og markedsføring af metalbearbejdningsprodukter, minedriftsmaskiner og -værktøj, rustfrit stål, speciallegeringer, højtemperaturmaterialer og processystemer.

På dagsniveau har Bollingerkanalen etableret et købssignal for syv dage siden. De glidende gennemsnit på 8 og 24 dage etablerede et Golden Cross i begyndelsen af august.
På ugebasis har Bollingerkanalen etableret et nyt købssignal i denne uge. De glidende gennemsnit signalerer salg, da det korte glidende gennemsnit på 8 uger er brudt igennem det lange glidende gennemsnit på 24 uger oppefra.

Der er en stigende tendens i de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI holder sig over 50 på ugebasis. Momentum er brudt igennem det glidende gennemsnit nedefra. MACD er ligeledes i en stigende tendens, men er fortsat ikke over middelværdien 0 på ugebasis.
Bliver fjerde gang lykkens gang – og kommer der et brud af modstanden?

Bryder kursen igennem modstandsniveauet ved 410, er næste modstand ved 475 og herefter ved niveauet 525. Det nærmeste støtteniveau er ved 370 og herefter ved niveauet 340. Aktien ser interessant ud på det nuværende niveau.

I 2025 var omsætningen 120,6 mia. SEK mod 122,8 mia. SEK året før. Resultatet efter skat var i 2025 på 14,6 mia. SEK mod 12,2 mia. SEK året før. Bruttomarginen steg fra 21,49 til 23,58. Overskudsgraden steg fra 14,99 til 17,24. Egenkapitalforrentningen steg i 2025 til 15,76 mod 12,62 i 2024.
Bliv klogere på Teknisk Analyse
Er du interesseret i aktier og vil du gerne blive bedre til at forstå og anvende Teknisk Analyse?
Så kom med til tre spændende undervisningsaftener i efteråret, hvor Lars Persson fra Aktierådet underviser i, hvordan du kan bruge Teknisk Analyse i praksis.
Vi sætter fokus på de vigtigste værktøjer og metoder, så du får større indsigt og bliver bedre rustet til at analysere aktier.
📈 Tre tirsdag aftener den: 8/9, 22/9 og 6/10.
🎓 Underviser: Lars Persson, Aktierådet
Har du interesse for Teknisk Analyse, så kig forbi vores undervisningsaftener og bliv klogere på, hvordan du kan bruge analyserne i praksis.
Vi håber at se dig! Tilmeldig her