Det amerikanske marked fastholder den stigende tendens, og samtidig stiger den amerikanske 30-årige rente til 4,59 pct. Dermed er renten steget med 13 pct i år
213.000 amerikanere meldte sig som førstegangsledige i sidste uge. Det var færre nytilmeldte ledige end ventet, da markedsdeltagerne havde forventet 220.000 nye ledige.
I denne uge kommer der regnskaber fra Analog Devices, Dell Technologies, Crowdstrike Holdings, Workday, Autodesk, Autozone, HP, Zoom Video samt Best Buy.
S&P 500 er fortsat i køb på dagsniveauet i både Bollinger-kanalen og kursgrafen. Det samme gælder modellerne på ugebasis.
Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. Momentum er stigende og ligger side om side med det glidende gennemsnit i modellen. RSI er derimod faldende og er gået fra 74 til 64.

Modstandsniveauet ved 6.000 testes fortsat, og næste modstandsniveau ligger ved 6.600, mens der er støtte ved niveauerne 5.700 og 5.600.
Nasdaq Composite er ligeledes i køb på både dags- og ugeniveauet. Der er divergens mellem de tre indikationsmodeller på ugebasis. RSI har ramt 63. Momentum stiger og er over det glidende gennemsnit på ugebasis.

Modstandsniveauet ved 19.000 testes fortsat, og næste modstandsniveau ligger ved 19.500, mens der er støtte ved niveauerne 18.000 og 17.500.
Strategi: Anbefalingen er “hold” på de amerikanske indeks.
Den danske portefølje har år til dato givet et afkast på 3,6 pct. mod C25-indekset, som har givet et afkast på 0,2 pct.
Den nordiske portefølje har år til dato givet et afkast på -3,0 pct. mod OMX Nordic 40-indekset, som har givet et afkast på -1,9 pct.

Ugens nordiske aktie er MPC Container Ships. De danske aktier er Firstfarms og SP Group. Vi har foretaget et teknisk tjek på guld, olie og industrimetallerne.